,,Jak Państwo wyobrażają sobie Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii?” - sonda Extra Płońsk

  • 01.12.2020, 10:54 (aktualizacja 09.12.2020, 15:46)
,,Jak Państwo wyobrażają sobie Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii?”… Fot. zdjęcie ilustracyjne
Boże Narodzenie to niezwykłe święta, które są wciąż wierne wielowiekowej tradycji. Dla niektórych jest to najbardziej magiczny i wzruszający wieczór w roku. Lecz tegoroczne święta będą zdecydowanie różniły się od innych. Pandemia koronawirusa w tym roku pokrzyżowała wiele planów. Ale my możemy zrobić wszystko, aby te wyjątkowe grudniowe dni minęły w spokojnej i przede wszystkim bezpiecznej atmosferze. A jak sobie wyobrażają Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii, nasi Czytelnicy?

Andrzej Stolpa ( sekretarz Urzędu Gminy w Płońsku) – Od kiedy pamiętam, zawsze z wytęsknieniem oczekiwałem Świąt Bożego Narodzenia. Jak byłem dzieckiem czas do Świąt bardzo mi się dłużył. Teraz mimo, że rok dalej ma 365 dni a doba ma 24 godziny, to ten czas między świętami upływa mi dużo szybciej. Święta kojarzyły mi się zawsze z wieczerzą wigilijną, choinką, prezentami i spotkaniami z bliższą i dalszą rodziną. Kojarzyły mi się także ze śniegiem i jazdą na sankach. Niestety od dłuższego już czasu zima jest w Polsce symboliczna i na święta nie ma śniegu, co zabrało im dużo uroku. W tym roku dochodzi do tego pandemia, związane z nią obostrzenia i niepewność tego co przyniesie przyszłość. Mimo tego, myślę, że te święta spędzę w gronie najbliższej rodziny w ciepłej, pełnej radości i nadziei atmosferze. I tego też życzę wszystkim Państwa czytelnikom.

 

Anna Dumińska-Kierska (sekretarz Urzędu Gminy w Raciążu) – Święta Bożego Narodzenia w 2020 roku z pewnością będą wyglądać inaczej niż do tej pory, bo oprócz ograniczeń, wszystkim nam towarzyszy niepokój. W mojej rodzinie spędzimy je wyłącznie w gronie najbliższych. Jeśli nie będzie zakazu przemieszczania się to odwiedzimy na krótko moje siostry i brata mojego męża, którzy mieszkają niedaleko. Jeżeli zaś, taki zakaz będzie obowiązywać spędzimy je z mężem i synem. Z pewnością będziemy kontaktować się wirtualnie i duchowo z tymi, którzy są nam bliscy i których bardzo kochamy. Mam tu na myśli zarówno krewnych jak i przyjaciół. Jestem przekonana, że będziemy dużo rozmawiać, wspominać i cieszyć się sobą. Po doświadczeniu kwarantanny i izolacji chcę powiedzieć, że był to dla nas piękny, błogosławiony czas bycia razem dzień i noc, a zważywszy na fakt, że czuliśmy się dobrze nadrobiliśmy wiele zaległości w kwestii porządków, zaległej lektury oraz cieszenia się sobą. Podobnie, choć krócej może być podczas Świąt Bożego Narodzenia, tym bardziej, że atmosfera przygotowań, zapachy i inne elementy towarzyszące oraz świadomość powagi sytuacji na świecie, przyczynią się do jeszcze lepszego, głębszego ich przeżycia. Życzę zatem wszystkim mieszkańcom powiatu, aby Boże Narodzenie było zawsze w ich sercach, a nadzieja nie puszczała nikogo ani przez chwilę.

 

Filip Przedpełski (rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Płońsku) – Święta Bożego Narodzenia spędzę  w gronie moich najbliższych. I  jeśli dopisze nam wszystkim zdrowie – nie powinny się one różnić od tych z lat ubiegłych. Co roku socjologowie i dziennikarze zastanawiają się, o czym Polacy będą rozmawiać przy świątecznym stole? Na pewno o epidemii, choć myślę, że jest to temat na tyle już ograny, że nie będzie wzbudzał tylu emocji, co np. w Wielkanoc. Co jeszcze? Mam na półce kilka nieprzeczytanych książek, np. „Możliwość wyspy” Michela Houellebecqa. Nie jest wprawdzie o żadnej zarazie, ale traktuje o upadku cywilizacji zachodu. Na szczęście, znając autora, doprawi pewnie tę gorzką opowieść sporą dawką sarkazmu. Życzę zdrówka!

 

Katarzyna Ornarowicz ( pracownik Referatu Promocji i Komunikacji  Społecznej Starostwa Powiatowego w Płońsku  ) - Jakkolwiek do codzienności w dobie pandemii, noszenia maseczek zachowywania dystansu zdołaliśmy się przyzwyczaić to perspektywa ew. ograniczenia świętowania Świąt Bożego Narodzenia wzbudza w nas niedowierzanie i lekki niepokój. Zapach choinki, aromaty przygotowywanych potraw, radosne krzątanie się wśród gwaru rozmów licznie zgromadzonej rodziny, emocje dzieci w oczekiwaniu na prezenty to skojarzenia wielu osób ze świętami. Czy w tym roku pomimo innej formuły będziemy potrafili się nimi cieszyć? Mam nadzieję, że tak. A może Święta w najbliższym gronie domowników potraktujmy jako szansę. Szansę na refleksję i docenienie tego co mamy i ludzi, których mamy blisko siebie. Oby ten czas okazał się przestrzenią do wspomnień i okazją do rozmów o wspólnych potrzebach i planach. Podzielenie się opłatkiem niech sprzyja wybaczeniu urazów, nieporozumień jak i stawaniu w prawdzie i odkrywania istoty tych pięknych świąt, czego sobie i Państwu życzę.

 

Mariusz Wrzesiński (dyrektor PSM I st. w Płońsku) – Święta Bożego Narodzenia w czasie pandemii na pewno będą inne niż zazwyczaj. Być może dla wielu osób smutne, gdyż spędzone w odosobnieniu. To szczególny okres, skłaniający do refleksji, dlatego też należy wykorzystać czas ten jak najlepiej, zgłębiając duchowo tajemnicę narodzin Jezusa i przebywając z najbliższymi. Mam nadzieję, że nie zabraknie w żadnym domu kolacji wigilijnej, białego opłatka, kolęd, ozdób świątecznych oraz prezentów pod choinką. Wierzę, że Boże Narodzenie będziemy przeżywać w atmosferze wzajemnej życzliwości, zrozumienia i serdeczności. Dante Alighieri powiedział, że ,,Bóg sam karmi nas wiarą, nadzieją i miłością, a nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem”. Wspierajmy się duchowo i bądźmy wytrwali.

 

Sara Rudzińska (nauczyciel w SP3 Płońsk) – Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Wtedy to spotykamy się w gronie najbliższej rodziny, odnawiamy gdzieś zagubione w tym codziennym pędzie więzi. Jednak Gwiazdka 2020 roku, będzie całkiem inna niż zwykle. Są to kolejne ważne święta, które obchodzimy w dobie pandemii. Zarazy, która nas dzieli… Jak sobie je wyobrażam? Na pewno będą to pamiętne bożonarodzeniowe święta. Co roku jeździliśmy na Wigilię do moich dziadków mieszkających niedaleko Gostynina. Teraz nie chcemy ich narażać. W tym roku razem z moim mężem i córeczką spędzimy święta w gronie domowników- mojej mamy, taty, brata. Podzielimy się opłatkiem, zjemy wigilijne potrawy, pośpiewamy kolędy, obdarujemy się drobnymi prezentami. Jeżeli będzie taka możliwość, pójdziemy do kościoła na pasterkę, jeżeli nie, obejrzymy transmisję w telewizji. Z dalszą rodziną porozmawiamy przez telefon lub komunikator Skype. Mam nadzieję, że te święta będą ostatnimi w takiej izolacji…

 

Janusz Rosiak ( Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Płońsku) - Święta w moim domu w tym roku będę bardzo, bardzo rodzinne, bo tylko 4 osoby. W poprzednich latach na wigilię zapraszaliśmy kilka samotnych osób i bezdomnych. Obecnie po obostrzeniach pana Premiera jest to nie możliwe. Nasi niedoszli biesiadnicy otrzymają przed świętami przygotowane przez moją rodzinę paczki z wigilijnymi daniami i upominki, a także opłatek. Czytelnikom "Ekstra Płońsk" życzę zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Hubert Hutkowski (technik pszczelarz ze Zbyszyna gm. Baboszewo) - Przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny spotykają się przy wspólnym wigilijnym stole.  Jest to czas odwiedzin swoich rodzin z którymi się tak długo nie widzieliśmy. Niestety przez panującą już od ponad roku pandemię COVID-19 tegoroczne święta odbędą się w nieco innej formie. Pandemia wciąż trwa, mamy nowe przypadki zachorowań. Będziemy zmuszeni do ograniczenia miejsc przy stole jedynie dla najbliższych. Odwiedziny rodzin też musimy odpuścić, nie chcemy się zarazić, czy kogoś z rodziny. W tegoroczne święta musimy być rozsądni, a nasze wspólne działania na pewno przyniosą efekty w walce z koronawirusem.

 

WYPOWIEDZI  ZEBRAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

  

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe