Tydzień Patrona na „Płockiej”

  • 21.11.2020, 11:12 (aktualizacja 24.11.2020, 15:29)
Tydzień Patrona na „Płockiej” Fot. zbiory I LO Płońsk
Od 1967 roku patronem najstarszego (mającego już ponad sto lat!) liceum w Płońsku jest Henryk Sienkiewicz. Corocznie w szkole, w rocznicę śmierci pisarza, odbywał się uroczysty Dzień Patrona. Rok 2020 jest oczywiście również pod tym względem niezwykły.

Niefortunny czas, społeczność liceum postanowiła jednak przekuć na bardzo fortunne inicjatywy! Dzień zamienił się w Tydzień, a aula – w media społecznościowe. Szkolny facebook nie zawiódł,  stał się przestrzenią kilkudniowego i wieloaspektowego spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem.

W dniach 16-20 XI zainicjowano takie wydarzenia jak:

- „Czytamy Sienkiewicza” – kolaż zdjęć prezentujący literackie sympatie

- filmy i prezentacje dotyczące biografii i twórczości autora (Henryk Sienkiewicz a – kobiety, podróże, Płońsk, Polska i… nauka)

- ciekawostki na temat jego literatury i bazującej na niej filmografii

- przybliżenie tradycji Dnia Patrona i związków Noblisty z I LO

- konkurs dla klas 1. pt.: „Klasyka w nowej odsłonie”

Tygodniowi Patrona towarzyszyło także rozstrzygnięcie, w dn. 18 XI, IV edycji (organizowanego właśnie przez liceum) Powiatowego Konkursu Literackiego „Henryki. Przez słowa do serca” pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Starosty Płońskiego. Zapraszamy na profil szkoły zwłaszcza 27 XI, wtedy właśnie, w ramach finału, zostaną przybliżone sylwetki zwycięzców.

Co istotne, na kształt wirtualnego Tygodnia Patrona wpływ mieli przede wszystkim uczniowie – projekty koordynowali nauczyciele poloniści i bibliotekarze, jednak to zwłaszcza młodzież (i zwłaszcza klas 1.), wykazując się kreatywnością oraz samodzielnością, realizowała kolejne inicjatywy tematycznie powiązane z Patronem.

Zatem – do zobaczenia za rok!

 

Info.  za Marta Domańska, Justyna Sarzalska

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe