Starosta Powiatu Płońskiego zwołała posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego!

  • 24.09.2020, 11:16 (aktualizacja 27.09.2020, 15:04)
Starosta Powiatu Płońskiego zwołała posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego!… Fot. zbiory Starostwa Powiatowego w Płońsku
W związku z sytuacją epidemiologiczną w powiatowych placówkach oświatowych oraz w szpitalu, Starosta Płoński Elżbieta Wiśniewska zwołała w środę, 23 września posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego.

23 września w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie Starosty z dyrektorami szkół i ośrodków szkolno - wychowawczych, szpitala oraz z przedstawicielami Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej: Krzysztofem Bielskim Dyrektorem PSSE w Płońsku,  Anną Zawiślańską odpowiedzialną za współpracę PSSE z osobami małoletnimi.

W spotkaniu uczestniczyli również:  Krzysztof Wrzesiński- Wicestarosta Powiatu Płońskiego, Paweł Dychto - Naczelnik Wydziału Oświaty, Marcin Ozdarski - Dyrektor SPZZOZ w Płońsku, Aleksandra Świeżawska p.o. koordynatora ds. pielęgniarstwa w SPZZOZ w Płońsku, Rafał Szelągiewicz - Kierownik Referatu Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, podinsp. Grzegorz Osiński z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku, st. Bryg. Dariusz Brzeziński Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Płońsku oraz inni pracownicy merytoryczni Starostwa.

Na spotkaniu został poruszony temat dotyczący ognisk epidemicznych, które wystąpiły w placówkach oświatowych na terenie powiatu płońskiego.

Krzysztof Bielski- dyrektor PSSE przypomniał obecnym podstawowe procedury dotyczące występowania przypadków COVID, przybliżył podstawową terminologię oraz jej znaczenie. Wyjaśnił również jaki wpływ na działania Sanepidu ma Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych, powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Dyrektor zwrócił uwagę na wydarzenia z ostatnich dni, związane z pogrzebem, w którym udział wzięło około 150 osób. Po uroczystościach zaczęły się zgłaszać osoby z objawami choroby, które po przeprowadzaniu testów uzyskały wynik dodatni. Niestety mimo nagłośnienia zaistniałej sytuacji do PSSE zgłosiło się ok. 50 osób, pozostałe osoby nie zostały odnotowane, więc nadzór nad rozprzestrzenianiem się COVID wśród mieszkańców powiatu jest utrudniony.

Dyrektor Marcin Ozdarski przedstawił sytuację SPZZOZ w Płońsku, gdzie wcześniej również wystąpiły ogniska zakaźne, jednak dzięki odpowiednim działaniom sytuacja została opanowana. Dyrektor SPZZOZ w Płońsku poinformował, że od początku pandemii prowadzony jest przed szpitalem punkt wykonywania badań pod kątem COVID- 19, obecnie pracuje on 4 godziny dziennie.

W związku z wystąpieniem w SPZZOZ koronowirusa podjęto decyzję o pobraniu badań od personelu oraz pacjentów, którzy byli bezpośrednio narażeni na kontakt z osobami u których zdiagnozowano chorobę, dzięki czemu nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania.

Sytuacja, która ma obecnie miejsce jest również niepokojąca dla szpitala, dla pacjentów oraz personelu – jak wskazuje dyrektor SPZZOZ, dlatego proponuje swoją pomoc i chęć współpracy w zakresie wykonania badań dla szkół, które będą umożliwione po wpisaniu pacjenta do Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP).

Dyrektor K. Bielski poinformował, że Sanepid nie wydaje obecnie decyzji dotyczących kierowania na badania osób, które nie mają objawów choroby, nawet w przypadku gdy osoby te miały bezpośredni kontakt z osobą z dodatnim wynikiem testu w kierunku COVID-19.

Na pytania Starosty Płońskiego jaka jest obecnie rola Sanepidu w kierowaniu do testów po zmianie przepisów, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej wskazał, że obecnie skierowanie na badanie może zostać wydane jedynie przez lekarzy rodzinnych i w taki sposób wprowadzone do EWP.

PSSE działając zgodnie z procedurami nie może pomóc w uzyskaniu skierowań na badania dla osób bezobjawowych, służy jednak pomocą w zakresie wywiadu środowiskowego oraz wydawania decyzji dotyczących nadzoru epidemiologicznego.

W trakcie posiedzenia dyrektorzy szkół mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, przestawiono im sposób dalszej pracy oraz zapoznano ze sposobami działania w przypadku ponownego pojawiania się wśród pracowników bądź uczniów osób z objawami zakażenia.

Na sam koniec spotkania uczestnicy otrzymali informację o numerze telefonu alarmowego do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemilogicznej, który jest czynny 24h, który i Państwu polecamy zapisać – 501 210 808.

 

Info. za Starostwo Powiatowe w Płońsku

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe