XXII Dzień Kukurydzy i Buraka w Poświętnem

  • 14.09.2020, 14:19 (aktualizacja 16.09.2020, 14:17)
XXII  Dzień Kukurydzy i Buraka w  Poświętnem Fot. Szymon Wolder
W Oddziale Poświętne Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, 13 września 2020 r. został zorganizowany XXII Dzień Kukurydzy i Buraka.

Na polu doświadczalnym zaprezentowano:  72 odmiany kukurydzy, 17 odmian buraka cukrowego w kolekcjach odmian oraz 21 odmian kukurydzy w doświadczeniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Informacji o odmianach udzielali przedstawiciele firm hodowlano-nasiennych. Zwiedzający interesowali się charakterystykami eksponowanych odmian. Była to z pewnością wyjątkowa lekcja porównawcza różnych odmian kukurydzy i buraka cukrowego, uprawianych w tych samych warunkach glebowych i o tej samej technologii.  Rolnicy mieli także możliwość zapoznania się z różnymi technologiami dotyczącymi nawożenia,  ochrony przed agrofagami w kukurydzy i buraku cukrowym.

Podczas DKiB odbyły się również  pokazy pracy maszyn. Pierwszy przeprowadzony pokaz to zbiór buraków cukrowych kombajnem Ropa Tiger 6. Po nim pracownicy Pfeifer&Langen Cukrownia Glinojeck sprawdzali jakość wyoranych buraków oraz przeprowadzili pokaz prawidłowego formowania pryzmy korzeni buraka.

Następnie zaprezentowano  pracę ciągnika Zetor Crystal 150 HD z kultywatorem  Synkro 3030 Nowa   oraz ciągnika Kubota M7152 z zestawem  uprawowo-siewnym (siewnik pneumatyczny  do zboża z możliwością wysiewu kukurydzy Pottinger Fox oraz agregat uprawowy Aerosem Duble Seed).

Podczas imprezy zaprezentowano także ciągnik Kirovets K744 o mocy silnika 428 KM i masie własnej 17 ton.

Tradycyjnie pracownicy Oddziału Poświętne MODR przygotowali stoisko z materiałami informacyjnymi dotyczącymi charakterystyki odmian roślin uprawnych  i udzielali zainteresowanym fachowych porad. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się ekspozycja tegorocznych snopków różnych odmian zbóż, a także prezentacja bulw ziemniaka zebranych z pola doświadczalnego w Poświętnem.

Mamy nadzieję, że dla wielu rolników DKiB to wyjątkowa okazja do zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, porównania upraw różnych odmian, jakości pracy poszczególnych maszyn, czy różnych procesów technologicznych, a zdobyta wiedza zaowocuje możliwością wykorzystania jej w gospodarstwach rolnych.

 

 Tekst: Janusz Sychowicz

 Zdjęcia: Szymon Wolder

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe