Gmina Płońsk dawniej i dziś

  • 24.07.2020, 16:29 (aktualizacja 28.07.2020, 19:23)
Gmina Płońsk dawniej i dziś Fot. zbiory Gminy Płońsk Zdjęcie przedstawia SP Siedlin
Gmina Płońsk jako jednostka samorządowa została utworzona w 1992 roku. Składa się z 42 miejscowości ( 37 sołectw ) położonych wokół miasta Płońsk.

Powierzchnia gminy wynosi 127 km kw. Na jej terenie zbiega się kilka ważnych szlaków komunikacyjnych, prowadzących w różne strony naszego kraju.

W latach wcześniejszych na części tego obszaru istniała gmina Wojty Zamoście. W roku 1954 została zniesiona, a w roku 1973 utworzono odpowiednik terytorialny, który następnie połączono z gminą miejską w jednostkę administracyjną Miasto i Gmina Płońsk. W 1992r. z inicjatywy grupy radnych wyodrębniono Gminę Płońsk w obecnych granicach.

Z racji pracy zawodowej byłam związana z tą najmłodszą w powiecie gminą od 2002r.

W tamtym czasie większość dróg gminnych miało nawierzchnię żwirową, a w wielu przypadkach piaskową. W okresie jesienno-wiosennym drogi te bywały nieprzejezdne. Nie było boisk, z wyjątkiem szkolnych, nie było świetlic wiejskich i placów zabaw. Istniała sieć energetyczna, telefoniczna i wodociągowa z jedną stacją uzdatniania wody. Siedziby zespołów szkół w Siedlinie i w Lisewie prezentowały się bardzo skromnie. Sieć kanalizacyjna nie istniała, przydomowe oczyszczalnie ścieków pojawiały się rzadko, przeważnie po wybudowaniu nowych domów. Budynków mieszkalnych wznoszono niewiele, usługowych jeszcze mniej a przemysłowych i produkcyjnych prawie wcale. Ówcześni inwestorzy wybierali tereny miejskie, lepiej wyposażone w infrastrukturę.

Dzisiaj, po upływie 18 lat stwierdzam ogromną różnicę. W naszej gminie powstały zakłady przemysłowe, jasne i przestronne budynki szkół podstawowych wraz z halami sportowymi, przedszkola, nowe i wyremontowane świetlice wiejskie z wyposażeniem oraz obiektami towarzyszącymi, takimi jak boiska i place zabaw. Myślę, że mieszkańcy korzystający z tej bazy są zadowoleni i nie pamiętają już, że nie mieli gdzie się spotkać, urządzić uroczystości rodzinnej czy też nauczyć się korzystania z komputera.

W tym roku, niestety trzeba było ograniczyć wszelkie działania integracyjne, ale miejmy nadzieję, że przeszkoda w postaci koronawirusa przeminie.

Aktualnie, będąc na emeryturze, dysponuję większą ilością czasu, więc jeżdżę po terenie gminy, podziwiam nową, ładną zabudowę i doceniam to, że większość dróg jest wyasfaltowana oraz, że powstają ścieżki rowerowe.

Z małymi wnuczętami odwiedziłam też świeżo wyremontowane place zabaw z atrakcjami dla dzieci. Nasza młodzież ma do dyspozycji nowoczesne boiska w Słoszewie, Jeżewie oraz Arcelinie. Także „Orlików” w Siedlinie i Lisewie dawniej nie było.

Dodam jeszcze, że tak się złożyło, iż od 2002 roku gospodarzem Gminy Płońsk jest pan Wójt Aleksander Jarosławski. Dzięki jego staraniom, przedsiębiorczości i determinacji, a także dzięki zaangażowaniu pracowników i dobrej współpracy z innymi samorządami dokonała się przemiana gminy. Również działania mieszkańców, rolników, inwestorów przyczyniły się do tego, że poszczególne miejscowości pięknieją i zachęcają kolejne rodziny do zamieszkania na wsi zamiast w miejskich blokowiskach.

 

Teresa Giżyńska

Fot. zbiory Gminy Płońsk

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe