Piesza Pielgrzymka przeszła przez powiat płoński

  • 04.07.2020, 10:08 (aktualizacja 18.07.2020, 10:06)
Piesza Pielgrzymka przeszła przez powiat płoński Fot. Anna Janiszewska
W pierwszym tygodniu wakacji tradycyjnie gościliśmy na terenie naszego powiatu pątników z XIV Pieszej Pielgrzymki Łomianki – Gietrzwałd.

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, wymogi sanitarne podane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezpieczeństwo pątników i gospodarzy, wielu organizatorów pielgrzymek nie podejmuje się ich organizacji lub znacząco zmienia regulamin – pielgrzymki odbędą się rotacyjnie lub pójdą w nich tylko przewodnicy grup.

W przypadku pielgrzymki z Łomianek znacznie ograniczono liczbę uczestników. Rok temu było ich około 100, w tym – około 20. Wszyscy byli wyposażeni w maseczki, zachowują wszelkie wymogi sanitarne i mierzą codziennie temperaturę ciała.

Mimo tych niedogodności, to co najważniejsze pozostaje niezmienne : radość ze wspólnego maszerowania wyrażana m.in. śpiewem , poczucie wspólnoty i modlitwa ogarniająca uczestników pielgrzymki, ich rodziny oraz spotkane na szlaku osoby.

Drugiego dnia pielgrzymki, po noclegu w Zakroczymiu, pątnicy dotarli na teren powiatu płońskiego.

W porze obiadowej w Jońcu czekał na nich obfity poczęstunek przygotowany przez członkinie kół różańcowych z całej parafii w remizie udostępnionej przez druhów z OSP Joniec. Jak co roku, nie tylko nikt nie odszedł głodny, ale dodatkowo przekazano organizatorom pielgrzymki prowiant na następne dni. Pielgrzymi nie kryli swojego wzruszenia i wdzięczności za okazane serce. Po krótkiej modlitwie w jonieckim kościele, ruszyli w dalszą drogę, zapewniając, że zaniosą do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej również intencje parafian z Jońca.

W tym dniu pielgrzymów goszczono również we Wronie, Królewie, Kucharach Żydowskich, a nocleg przygotowano w Sochocinie. Do Gietrzwałdu pielgrzymi dotrą 5 lipca.

 

KATARZYNA  RÓLKA

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe