Leworęczni ludzie w praworęcznym świecie (felieton)

  • 03.06.2020, 11:20 (aktualizacja 18.06.2020, 12:29)
Leworęczni ludzie w praworęcznym świecie (felieton)
Osoby leworęczne piszą, jedzą i większość istotnych czynności wykonują lewą ręką. Stanowią od 8 -15 % populacji. Ich funkcjonowanie związane jest z dominacją jednej z półkul mózgowych. U osób praworęcznych lewa półkula dominuje nad prawą, a u osób leworęcznych na odwrót – prawa nad lewą.

Dominacja określonej półkuli determinuje u danej osoby określony rodzaj lateralizacji, czyli większą sprawność narządów, takich jak oko, ręka, noga, położonych po jednej stronie ciała. Dominacja jednej strony ciała jest procesem, który kształtuje się w miarę rozwoju dziecka i warto wiedzieć, że przebiega w sposób indywidualny. Po 12 roku życia większość dzieci ma już zazwyczaj ustaloną dominującą stronę ciała - lewą lub prawą.Występuje również lateralizacja skrzyżowana, słaba lub nieustalona. Każda opcja pociąga za sobą pewne konsekwencje w funkcjonowaniu jednostki. Jeszcze w latach siedemdziesiątych leworęczność uważano za swego rodzaju odmienność, wadę, powód do wstydu. Często bywało, że babcia lub mama nie podała dziecku zabawki, do momentu, aż wyciągnęło po nią prawą rączkę. Na całe szczęście czasy niewiedzy minęły, a wraz z nimi negatywne praktyki związane z „przestawianiem dzieci” leworęcznych. Zmuszanie dziecka, aby posługiwało się prawą ręką, wówczas gdy ewidentnie dominuje u niego leworęczność, jest procesem pozbawionym sensu. To tak jakbyśmy chcieli poprawić naturę.W proces dominacji lewej ręki nad prawą nie należy ingerować. „Przestawiona” ręka  raczej nie będzie tak silna jak ta, którą wyznaczyła do działania natura.

Warto również zwrócić uwagę na negatywne konsekwencje emocjonalne, na które narażone było dziecko poddawane takiemu procesowi. Dzisiaj doskonale wiemy, że leworęczność w żaden sposób nie wpływa negatywnie na rozwój i nie powinna stanowić powodu do niepokoju, chyba że towarzyszą jej inne zaburzenia. Oczywiście na początku edukacji dziecko może natrafić na „schody”, choćby w nauce pisania. Nasze pismo ma kierunek od strony prawej do lewej i jest dostosowane do czynności prawej ręki. Podczas pisania, zwłaszcza dzieci w wieku wczesnoszkolnym, rozmazują napisany tekst lub narysowany rysunek. Bywa również, że pismo jest na niższym poziomie graficznym.

W miarę upływu czasu, przy wsparciu ze strony rodziców i nauczycieli, leworęczność z pewnością nie pociągnie za sobą przykrych konsekwencji w postaci niepowodzeń szkolnych. Warto mieć świadomość, że istnieje szereg przyborów, które dzieciom leworęcznym ułatwią funkcjonowanie w szkole. Nożyczki dla leworęcznych są najbardziej popularną pomocą. Mają inny kąt nachylenia ostrzy, dzięki temu łatwiej się nimi posługiwać. Pióra i długopisy szybkoschnące doceniają zwłaszcza uczniowie klas starszych. Dostępne są trójkątne kredki oraz specjalne nakładki na tradycyjne kredki, co ułatwia ich prawidłowe chwytanie. Linijki z nadrukiem od prawej do lewej, temperówki,zeszyty z liniami pod kątem, które zapobiegają rozmazywaniu - to tylko niektóre z propozycji. Pomoce stworzone dla osób leworęcznych cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, bo ludziom leworęcznym dane jest  funkcjonować w świecie istot praworęcznych, korzystać z wielu sprzętów codziennego użytku, które nie są dostosowane do ich potrzeb –powstały przecież z myślą o osobach praworęcznych. Na co dzień osoby leworęczne mogą mieć trudności z pisaniem wiecznym piórem, używaniem otwieracza do konserw i obieraczki, korzystaniem z temperówki, myszki, klawiatury. Od kilku lat w Polsce istnieją sklepy z asortymentem dla leworęcznych. Sukcesywnie pojawia się coraz więcej produktów dedykowanych właśnie im – myszki, klawiatury, zegarki, gitary, kamery, kubki, meble, aparaty fotograficzne, maszyny do szycia, piły i wiele innych.  Dzięki temu życie osób leworęcznych staje się łatwiejsze. Istnieje wiele teorii, które głoszą, że za leworęcznością stoi podobno szereg zdolności. Dominacja prawej półkuli ma sprzyjać wybitnym uzdolnieniom i większej kreatywności. Każda z teorii ma swoich zwolenników i przeciwników. Aby je zweryfikować należałoby odwołać się do badań poczynionych w tym obszarze.

Nie da się jednak ukryć, że wiele wybitnych osobistości to osoby leworęczne:  Barack Obama, Angelina Jolie, książę William, Bill Gates, Robert De Niro, Julia Roberts, Tom Cruise, Eminem, Jim Carrey. Genialne umysły leworęczne to: Ludwig van Beethoven, Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Iwan Pawłow, Friedrich Nietzsche czy Maria Skłodowska-Curie.Nasze rodzime leworęczne gwiazdy to Andrzej Wajda,Krzysztof Penderecki, Joanna Brodzik, Jerzy Pilch, Katarzyna Glinka. Warto wiedzieć, że 13 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych.Święto wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie powstało w 1992 roku z inicjatywy klientów sklepu dla osób leworęcznych.

W naszym kraju obchodzone jest od 2006 r. święto, które ma na celu popularyzację artykułów dla osób leworęcznych oraz przybliżanie problemów, z którymi się borykają w praworęcznym świecie. 

 

 

ANNA SKÓRSKA

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe