Ogrody - oazy spokoju w trudnych czasach!

  • 15.04.2020, 07:36
Ogrody - oazy spokoju w trudnych czasach! Fot. Anna Skórska
Wiosna w tym roku wyjątkowa, niby taka sama, ale trochę bardziej smutna. Skąd czerpać siłę i energię. Odpowiedź jest prosta - z natury.

Szczęśliwi Ci, którzy posiadają kawałek własnego ogrodu. Dlaczego? Z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, ogród „cieszy oko”, dając radość. Po drugie, wymaga pielęgnacji, co choć na jakiś czas pozwala zapomnieć o trudnej rzeczywistości. Pielęgnacja ogrodu w czasie epidemii niczym istotnym się nie różni. Jedyna różnica polega na tym, że brakuje dostępu do roślin, nasion, nawozów. Zawsze z niecierpliwością czekam na moment, kiedy dokonam nowych zakupów.

W tym roku wszyscy musimy na to poczekać, nie wiadomo, jak długo. A co dzieje się aktualnie w ogrodach? Nadal kwitną gęsiówka kaukaska i miodunka, u których kwiaty pojawiają się już pod koniec marca. Są to rośliny całkowicie mrozoodporne. Miodunka, oprócz kolorowych kwiatów, ma piękne pstrokate liście, które są ozdobą przez cały sezon. Szczególnie polecam początkującym ogrodnikom, aby zwrócili na nie uwagę. Równie wytrzymały i ładny, jest barwinek pospolity. Szybko rośnie, nadaje się do trudnych miejsc w ogrodzie (pod drzewami) i uroczo kwitnie. Ma nieduże, subtelne kwiatki w kolorze fioletowo-niebieskim. Obecnie w ogrodach kwitnie również forsycja i mahonia.Ten żółty kolor jest tak piękny, że nie można od niego oderwać oczu, zwłaszcza teraz, gdy zieleń jest jeszcze trochę „uśpiona”.To naoczny dowód na to, że mamy już wiosnę, która za chwilę wybuchnie cała paletą barw. Walorem mahonii jest również to, że subtelnie pachnie, a w ciągu roku kilka razy zmienia oblicze. Latem pojawiają się na niej niebieskie jagody, a jesienią barwi się na czerwono-brązowy kolor. Kolejną wiosenną „królową” jest tawuła, która w okresie kwitnienia (od kwietnia do maja) obsypuje się drobnymi białymi kwiatkami, dając iście bajkowy efekt. Jest krzewem odpornym i łatwym w uprawie. W przypadku tawuł (forsycji również) ważne jest, aby wiosennego cięcia dokonać już po kwitnieniu. Jeżeli zrobimy to wcześniej, nie zakwitnie, ponieważ kwiaty powstają na pędach zeszłorocznych. Szczególnie polecam ją osobom zakładającym ogrody, bo szybko rośnie i daje efekt w krótkim czasie.Osobiście jestem miłośniczką pnączy. Wiciokrzewy należą do moich ulubionych. Oprócz względów wizualnych, pięknych i kolorowych kwiatów, ich zapach potrafi przenieść człowieka w egzotyczne miejsca, wystarczy zamknąć oczy…. . Z tego względu koniecznie muszą być posadzone w pobliżu kącików wypoczynkowych! Kokornak dzięki swoim dużym liściom, również daje wspaniały efekt. Nawet winobluszcz pięciolistkowy, nazywany popularnie “dzikim winem” jest rośliną godną uwagi. Szybko rośnie, a jesienią pięknie się przebarwia.

Jeżeli chodzi o rośliny dające piękny zapach, to tytoń ozdobny i lewkonia również do nich należą. Można je z powodzeniem siać lub kupić gotową sadzonkę. Co roku wysiewam maciejkę, roślinę chyba trochę zapomnianą. W ogrodach naszych babć była stałym elementem. Wspaniale nadaje się do ogrodów o wiejskim charakterze, a jej zapach jest naprawdę intensywny. Każdego miesiąca dzieje się w ogrodach coś niezwykłego. Budzi się życie poprzez nowe kwiaty, kolory, faktury roślin. Wiosna to dopiero początek tego pięknego przedstawienia. Ale ogród to nie tylko zachwyty nad roślinnością, to również wysiłek i praca, która dla prawdziwych ogrodników jest przyjemnością. Za właściwą opiekę rośliny odwdzięczą się na wszystkie możliwe sposoby. Pozytywny efekt własnej pracy daje ogromną satysfakcję. Uprawa ogrodu uczy cierpliwości, tu nic nie przyśpieszymy, tu wszystko musi się odbyć zgodnie ze swoim rytmem. Nie da się przecenić pozytywnego wpływu natury na człowieka. Obcowanie z przyrodą rozładowuje stres, pozwala osiągnąć równowagę psychiczną poprzez spokój i wyciszenie. Dzięki pracy w ogrodzie dbamy również o swoje zdrowie, bo jest to z pewnością aktywny wypoczynek.

Drodzy Czytelnicy, gorąco zachęcam do działania!

 Anna Skórska

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe