Wielkanoc w cieniu epidemii koronawirusa

  • 14.04.2020, 17:07 (aktualizacja 21.04.2020, 18:33)
Wielkanoc w cieniu epidemii koronawirusa
To były wyjątkowe święta. Spędzaliśmy je często przed telefonem rozmawiając z najbliższymi poprzez popularne komunikatory internetowe. Na ulicach było więcej policyjnych patroli. Policjanci, zwracali uwagę nie tylko na to, czy jeździmy bezpiecznie, ale też na to, czy nie opuszczaliśmy domów łamiąc zasady kwarantanny przy okazji narażając bez powodu inne osoby na niebezpieczeństwo. Od piątku na drogach powiatu płońskiego doszło do 7 kolizji drogowych i ani jednego wypadku.

Wiosenna aura oraz świąteczna atmosfera sprzyjała przebywaniu na świeżym powietrzu, a to niestety w związku z trwającą epidemią, jest nadal niemożliwe. Większość mieszkańców powiatu płońskiego zastosowała się do apeli policjantów w zakresie ograniczenia kontaktów z innymi osobami oraz zakazów przemieszczania się. Jednak niektórzy złamali powszechnie obowiązujące zakazy. Policjanci w miniony, świąteczny weekend, nałożyli 4 mandaty karne i skierowali do sądu 16 wniosków w związku z naruszeniem przepisów dotyczących zakazów przemieszczania się. Do służb sanitarnych przekazano także informację dotyczącą 1 naruszenia kwarantanny oraz innych przepisów, co zagrożone jest grzywną w wysokości do 30 tys. zł. Obowiązek kwarantanny naruszył 32-letni mieszkaniec naszego powiatu, którego policjanci nie zastali we wskazanym miejscu w Wielką Sobotę, gdyż pojechał do innej miejscowości do swojego ojca. Od piątku na drogach naszego powiatu doszło do 7 wypadków. Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnego wypadku.

Płońscy policjanci przypominają, że od czwartku, 16 kwietnia, wprowadzany został obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Przedłużone są również obecnie obowiązujące zasady bezpieczeństwa.

Do 19 kwietnia obowiązują nadal: ograniczenia w przemieszczaniu się; zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego; ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych; ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych; zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu itd.; zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich; zamknięcie restauracji; ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie; ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do 26 kwietnia obowiązuje nadal: zamknięcie szkół i uczelni; przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego; zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do 3 maja obowiązuje nadal: zamknięcie granic (prawo do przekraczania polskiej granicy mają nadal m.in. obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę — pełny wykaz wyłączeń znajduje się tutaj); obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

 

Info.  za KWP Radom/K. Drężek-Zmysłowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe