Uwaga na oszustów!

  • 03.04.2020, 13:59 (aktualizacja 08.04.2020, 21:17)
Uwaga na oszustów!
W czwartek, 2 marca płońscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące usiłowań oszustw na tzw. "wnuczka", na szkodę osób starszych. Na szczęście seniorki były czujne i nie dały się oszukać. Funkcjonariusze przypominają szczególnie osobom starszym, że tylko ich ostrożność, czujność i dystans do osób pukających do drzwi lub dzwoniących, może uchronić ich przed utratą oszczędności.

W czwartek, 2 marca około godz. 13:00 do 81-letniej mieszkanki Płońska na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podała się za wnuczkę seniorki. Płacząc oświadczyła, że potrąciła pieszego i musi zapłacić 70 tys. zł., aby uniknąć kary. Po konkretnym pytaniu starszej Pani "w jakiej walucie", jej rozmówczyni zmieszała się i przekazała telefon mężczyźnie. On również próbował nakłonić 81-latkę do przekazania pieniędzy. Seniorka jasno określiła, że nie posiada gotówki, a z uwagi na panującą sytuację nie zamierza wychodzić z domu do banku. Oszuści szybko się rozłączyli i nie próbowali dzwonić ponownie.

Po godz. 16:00 podobny telefon odebrała 88-letnia płońszczanka. Do tej seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Przekonywał kobietę, że dla jej wnuczki, która ma problemy potrzebne są pieniądze. Czujna seniorka, oświadczyła, że nie przekaże żadnych pieniędzy i szybko zakończyła rozmowę. Oszuści więcej do niej nie dzwonili.

Płońscy policjanci apelują do mieszkańców- zachowajmy ostrożność, jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się np. za policjanta, krewnego i chce od nas w jakiejkolwiek formie pieniądze.
Pamiętajmy, że Policja nigdy nie informuje o prowadzonych sprawach telefonicznie i nigdy nie żąda przekazania pieniędzy lub cennych rzeczy. Jeśli otrzymamy tego typu telefon od kogoś podającego się za członka rodziny warto zadzwonić do wnuczka lub krewnego, żeby potwierdzić informację.
Odbierając telefon z prośbą o pieniądze nigdy nie mów ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.
Policjanci przestrzegają też przed oszustami, którzy podają się za pracowników służb medyczny czy sanitarnych i przebrani w kombinezony, okulary ochronne oraz maseczki proponują przypadkowym osobom dezynfekcję ich mieszkań. W takich przypadkach konieczny jest telefon do pracowników sanepidu czy instytucji, na którą powołują się takie osoby. Absolutnie nie należy ich wpuszczać do mieszkania pod żadnym pretekstem.
Uważajmy również na przestępców internetowych, którzy piszą do ludzi wiadomość dot. zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi czy też informują o przejęciu pieniędzy zdeponowanych w bankach jako tzw. "rezerw krajowych NBP". W wiadomościach zawarte są linki, dające oszustom możliwość wyłudzenia loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych do dokonywania przelewów.

 

Info. za KPP Płońsk

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe