Uczniowie ze ,,Staszica" pożegnali Grecję

  • 28.11.2019, 10:20
Uczniowie ze ,,Staszica" pożegnali Grecję Fot. zbiory ZS1 Płońsk
W dniach od 5-18 listopada 2019 roku, sześćdziesięciu uczniów z ZS1 w Płońsku wzięło udział w praktykach zawodowych w Grecji, realizując założenia projektu „Zagraniczne praktyki życiową szansą dla ucznia technikum” pod opieką partnera greckiego Golden Sun Mobility Center. Miejscem docelowym była piękna i słoneczna Leptokaria.

Uczniowie odbywali swoje staże w różnych miejscach w zależności od zawodu. Zajęcia praktyczne zostały poprzedzone szkoleniem stanowiskowym BHP, p.poż, sanitarno – epidemiologicznymi obowiązującymi w danym zakładzie pracy, które były uzupełnieniem szkolenia podstawowego przeprowadzonego przed wyjazdem. Przekazano uczestnikom również informacje dotyczące organizacji zakładu pracy oraz zapoznano z przepisami związanymi z dyscypliną pracy.

Technicy grafiki i poligrafii cyfrowej(15 osób)brali udział w zajęciach specjalistycznych z profesjonalistami, którzy na co dzień zawodowo zajmują się marketingiem, projektowaniem logotypów oraz materiałów reklamowych dla firm produkcyjnych np. produkty spożywcze, opakowania do użytku jednorazowego, naklejki na opakowania itp. Podpatrywali pracę specjalistów i samodzielnie projektowali logotypy, przygotowywali zestaw materiałów reklamowych, które miałyby wspomóc reklamę własnej firmy, wykorzystując przy tym różnorodne programy graficzne. Poznali także maszyny poligraficzne, które pokazują efekt pracy grafików. Ciekawym doświadczeniem było obserwowanie pracy maszyn laserowych, wycinających hasła reklamowe z wymaganych materiałów.

Technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (21 osób) mieli bardzo trudne zadanie. Pracując w zakładach usługowych zajmujących się serwisem maszyn i urządzeń rolniczych, poznawali szczegółowo budowę silnika, układów napędowych kierowniczych, hamulcowych, zawieszenia, jezdnych, pneumatycznych, instalacji elektrycznych itp. Udostępniono im odpowiednie narzędzia, które samodzielnie dobierali, w zależności od wykonywanego zadania. Zapewniono młodzieży rotację na różnych stanowiskach pracy, które są ujęte w programie,umożliwiając prawidłowy przebieg praktyk.Chłopcy sprawnie pracowali w zespołach, wspierając się nawzajem w celu prawidłowego wykonania powierzonego zadania. Dodatkowo uczniowie odwiedzili także inne miejsca serwisowania i sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych np. Pyrgetos, Zikos,Syneprerion i Terra.

Technicy żywienia i usług gastronomicznych, reprezentowali najliczniejszą grupę praktykantów. Swoje praktyki odbywali na miejscu w PoseidonPalace Hotel w Leptokarii. Na początku zapoznali się z warunkami przechowywania żywności oraz zasadami organizacji różnych stanowisk pracy kucharza, technika żywienia i usług gastronomicznych, kelnera, obsługując klientów w restauracjioraz dbając o ład i porządek.  Uczniowie brali udział przy przygotowywaniu posiłków, krojąc warzywa i owoce z wykorzystaniem różnych technik. Zapoznani zostali z zasadami racjonalnego żywienia oraz planowaniem produkcji  w zakładzie gastronomicznym. 

Ciekawym doświadczeniem była wizyta młodzieży w tłoczni oliwy z oliwek, winnicyoraz bardzo nowoczesnym browarze Lolai chłodni specjalizującej się w przechowywaniu owoców kiwi. Dzięki temu uczniowie,  zapoznali się z działalnością usługową zakładów gastronomicznych, ich funkcjonowaniem i organizacją pracy.

Na koniec uczniowie otrzymali Certificates of Vocational Training, co było uwieńczeniem zagranicznej praktyki .

Poza pracą uczniowie korzystali z pięknej pogody, z kąpieli w ciepłym Morzu Egejskim oraz biorąc udział w zajęciach integracyjnych i kulturowych organizowanych przez opiekunów i partnera greckiego np. Dzień Grecki, nauka tańców greckich itp. Niezapomniane widoki i przepiękna przyroda cieszyła oczy podczas wycieczek na magiczne, fenomenalne Meteory połączone ze zwiedzaniem jednego z największych klasztorów, uznawanych za jeden z cudów świata. Mnóstwo niesamowitych wrażeń dostarczył rejs statkiem po zatoce Pagasyjskiej, wizyta w Edessie z mnóstwem zapierających dech wodospadów i uzdrowisko Pozorz wodami  termalnymi, z których skorzystaliśmy oraz cudowny stary Pantalejmon, turystyczne miasteczko z oryginalną zabudową i PlatamonCasle – wspaniałe ruiny zamku krzyżackiego, pozostałość po świetności Bizancjum.

Przez cały czas ,,czuwał nad nami Zeus ze swojego tronu na Olimpie”.  Wszyscy wrócili bezpiecznie do Polski pełni nowych doświadczeń zawodowych i wrażeń.

 

Agnieszka Urban

Koordynator projektu Erasmus+

 

 

 

 


 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe