Płońska ,,Trójka" uczciła Narodowe Święto Niepodległości

  • 13.11.2019, 14:15
Płońska ,,Trójka" uczciła Narodowe Święto Niepodległości Fot. zbiory SP3 Płońsk
Dnia 12 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Galowy strój, przypięty kotylion i flagi wywieszone przed szkołą już od rana przypominały uczniom o wyjątkowości wydarzenia. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, Polska odzyskała suwerenność.

„Mazurek Dąbrowskiego” rozpoczął część oficjalną uroczystości. Następnie dyrektor szkoły,  Teodozja Gorlewska, powitała zaproszonych gości:  Teresę Kozerę - wiceburmistrz miasta Płońsk, Pułkownika w stanie spoczynku -  Grzegorza Kopra, Starszego Inspektora Związku Strzeleckiego - Stanisława Świerczewskiego oraz Przewodniczącego Rady Rodziców - Piotra Kopra.

 Dyrektor placówki, podczas swojego wystąpienia, podkreśliła aspekt historyczny tej wątkowej rocznicy, jak również konieczność podejmowania nowych wyzwań, które budują wolną Polskę. Podczas uroczystości podziękowano  Grzegorzowi Koprowi za niezwykle cenny dar, który wzbogacił szkolne zbiory. Emerytowany żołnierz przekazał rzeźbę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Darczyńca zwrócił uwagę, iż figurka pochodzi z lat 30 tych XX wieku. W swoim krótkim wstąpieniu przypominał zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji i kulturze.

W kolejnej części szkolni artyści przedstawili krótką historię losów państwa polskiego w drodze do niepodległości. Przygotowane piosenki i wiersze ukazywały ducha narodu, który w czasie 123 lat niewoli stale zagrzewał do walki za ojczyznę.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym 60 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie „Trójki” pokazali, że patriotyzm łączy pokolenia. Młodsi ustawili szpaler z biało - czerwonymi flagami, zaś uczniowie najstarszych klas rozwinęli 10 metrową flagę. Społeczność szkolna corocznie podczas obchodów Święta Niepodległości oddaje hołd tym wszystkim, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 

Info.  za SP3 Płońsk

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe