Płońskie obchody 101. rocznicy odzyskania Niepodległości

  • 11.11.2019, 19:11 (aktualizacja 19.11.2019, 15:15)
Płońskie obchody 101. rocznicy odzyskania Niepodległości Fot. Katarzyna Rólka
W poniedziałek, 11 listopada w Płońsku odbyły się obchody 101. rocznicy odzyskania Niepodległości. Uroczystości poprzedzone były mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła.

11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Klęska wszystkich zaborców w I wojnie światowej sprawiła, że nasz kraj po 123. latach niewoli w końcu stał się suwerenny.

W płońskich obchodach  udział wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, służby mundurowe, kombatanci, uczniowie szkół, przedszkoli, mieszkańcy Płońska. Po mszy uczestnicy przemaszerowali ul. Płocką, Placem 15 Sierpnia, Zduńską, Płocką pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Następnie odśpiewano hymn państwowy oraz odbyły się przemówienia okolicznościowe. 

W swoim wystąpieniu Starosta Powiatu Płońskiego – Elżbieta Wiśniewska powiedziała min. - „Udało się, 1919 rok był rokiem wykorzystanych szans. (…) Była to w dużej mierze zasługa mądrych polityków. Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty. (…) Mimo różnic i sympatii lub antypatii potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: Niepodległości. (…) Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności. To wielka sprawa, umieć się wznieść ponad to co dzieli i szukać tego, co łączy, co jest naprawdę ważne, wspólne, kochane… Połączyła ich Ojczyzna  i dobro publiczne. Przesłanie dla nas współczesnych jest aż nazbyt czytelne, podobnie jak analogie, także te na poziomie lokalnym”.

Natomiast  w przemówieniu Burmistrza Płońska – Andrzeja Pietrasika można było usłyszeć - ,,Nie podobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały. Piąte się doczekało" .

 Po przemówieniach złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Marszałka oraz na cmentarzu parafialnym na grobie poległych w 1920 r.

Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Con Grazia” pod batutą Leszka Kalkowskiego.

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe