Podwyżki dla rodzicielstwa zastępczego

  • 26.09.2019, 20:28
Podwyżki dla rodzicielstwa zastępczego
Bardzo dobra wiadomość dla zawodowych rodzin zastępczych i kandydatów na rodziny zastępcze! Powiat płoński wspiera rodzicielstwo zastępcze nie deklaracjami, ale konkretną pomocą finansową.

Podczas środowej sesji Rady Powiatu, 25 września radni podjęli uchwałę o podniesieniu wysokości wynagrodzenia rodziny zastępczej zawodowej, prowadzącego rodzinny dom dziecka oraz rodziny zastępczej zawodowej, pełniącej funkcję pogotowia opiekuńczego na kwotę nie niższa niż 4500 zł miesięcznie.

Mamy nadzieję, że to będzie to konkretne wsparcie dla zawodowych rodzin zastępczych, które na terenie naszego powiatu są niezwykle ważne i potrzebne.

Zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tj. Dz. U z 2019 r. poz. 1111 ze zm.) art. 85 ust. 1 i 2 określa wysokość minimalnego wynagrodzenia miesięcznego tj. Rodzinie zastępczej zawodowej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż kwota 2000 zł miesięcznie. Natomiast rodzinie zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego przysługuje wynagrodzenie nie niższe niż kwota 2600 zł miesięcznie.

Zgodnie z ustawą budżetową na 2019 r. wynagrodzenia te zostały zwaloryzowane począwszy do 01.04.2019 r. wskaźnikiem 102,3%, co stanowi kwoty odpowiednio: 2 046,00 zł oraz 2 659,80 zł.

Rodzicielstwo zastępcze jest bardzo istotnym elementem w systemie opieki i wparcia dzieci pozbawionych rodziny naturalnej. Zwiększając zainteresowanie osób do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej ważna jest wysokość wynagrodzenia jakie na podstawie umowy będą otrzymywać.

Podwyższenie wynagrodzeń, jako czynnik motywujący, może również przyczynić się do rozwoju zawodowych form rodzinnej pieczy zastępczej i jest jednym z głównych założeń ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Sąsiadujące powiaty również podniosły kwoty wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka z tytułu sprawowanej pieczy zastępczej:

- Rada Powiatu Ostrołęckiego podniosła miesięczne wynagrodzenie rodziny zastępczej zawodowej jest uzależnione od ilości umieszczonych dzieci od kwoty 2 250,00 zł do 2 500,00 zł, miesięczne wynagrodzenie dla rodziny zastępczej która pełni funkcje pogotowia rodzinnego w wysokości 2 800,00 zł oraz miesięczne wynagrodzenie dla prowadzącego rodzinny dom dziecka wynosi 2 800,00 zł

- Rada Powiatu Warszawskiego zachodniego podniosła miesięczne wynagrodzenie rodziny zastępczej zawodowej jest uzależnione od ilości umieszczonych dzieci od kwoty 3 100,00 zł do 3 400,00 zł, miesięczne wynagrodzenie dla rodziny zastępczej która pełni funkcje pogotowia rodzinnego w wysokości 3 350,00 zł oraz miesięczne wynagrodzenie dla prowadzącego rodzinny dom dziecka wynosi od kwoty 3 400,00 zł do 4 250,00 zł i jest uzależnione od ilości umieszczonych dzieci.

- Rada Powiatu Mławskiego podniosła miesięczne wynagrodzenie dla rodzin zastępczych zawodowych do kwoty 2 500,00 zł oraz dla prowadzącego rodzinny dom dziecka do kwoty 2 800,00 zł

- Rada Powiatu Makowskiego podniosła miesięczne wynagrodzenie dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzącego rodzinny dom dziecka do kwoty 2 400,00 zł i dla rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcje pogotowia rodzinnego do kwoty 2 900,00 zł.

Widać wyraźnie, że na tle innych powiatów Powiat Płoński jest liderem i prekursorem podwyższając wynagrodzenia w stopniu znacznie przekraczającym, wymagany próg ustawowy.

,,Pozyskanie zawodowych rodzin zastępczych to jedno z ważniejszych zadań tej kadencji.To nie tylko wymóg ustawowy - dezinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. Dzieci powinny wychowywać się w rodzinach, a nie w placówkach. Dlatego będziemy wspierać rodzinne formy opieki nad dziećmi na wszystkie możliwe sposoby, także finansowo w większym zakresie niż przewiduje ustawa" - informuje Elżbieta Wiśniewska - Starosta Płoński .

,,Rodziny zastępcze zawodowe są pilnie poszukiwane i bezcenne w procesie wychowywania dzieci pozbawionych rodziny naturalnej. Nie każde dziecko ma to szczęście, aby wychowywać się w rodzinie naturalnej. Wychowywanie w rodzinie zastępczej, zamiast placówce, sprzyja rozwojowi dziecka. Pomaganie jest powinnością i zaszczytem. Miejmy odwagę pomagać dzieciom". - dodaje Agnieszka Piekarz - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku.

 

Info. za Starostwo Powiatowe w Płońsku

Foto za: Pixabay.

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe