Nowomiejski plener malarski

  • 11.06.2019, 10:47 (aktualizacja 06.07.2019, 13:51)
Nowomiejski plener malarski Fot. Katarzyna Rólka
W dniach 6-10 czerwca 2019 r. na terenie Gminy Nowe Miasto odbył się plener malarski nt. ,,Nowomiejskie inspiracje”. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich, a poprowadzony przez płońszczankę Katarzynę Rólkę. Patronat honorowy nad plenerem objął Wójt Gminy Nowe Miasto, zaś medialny gazeta Extra-Płońsk.

Już pierwszego dnia w czwartek malarze zapoznali się z tematem pleneru malarskiego, który przybliżyły  zebranym malarzom: organizatorka Alicja Chyczewska, przewodnicząca KGW oraz komisarz pleneru – Katarzyna  Rólka. Tego dnia artystów odwiedził także Wójt Gminy Nowe Miasto Sławomir Zalewski, który jest zadowolony, że  po raz trzeci przyjeżdżają już  artyści i uwieczniają okolicę nowomiejską na płótnie.

Ponadto  w ramach pleneru przeprowadzone zostały w piątek, 7 czerwca  warsztaty plastyczne z grupą uczniów w miejscowej szkole przez jednego z artystów – Grzegorza Filipczyka.

W nowomiejskim plenerze malarskim udział wzięli malarze: Barbara Jamrozik (Płońsk), Stanisława Rólka (Płońsk), Anita Snopek (Płońsk), Zbigniew Krzoska (Płońsk), Edyta Jakubowska (Świercze), Milena Bandurska (Nowe Miasto), Robert Czekalski (Nowe Miasto) i Grzegorz Filipczyk (Unierzyż).

Wszyscy stanęli na wysokości  zadania. Ich prace są niezwykle ciekawe i przyciągają odbiorcę. Na powstałych obrazach są m.in. nowomiejskie bociany, miejscowy kościół, strachy nowomiejskie, zalew czy tematyka zimy.

O wypowiedź poprosiliśmy lokalnego malarza z Nowego Miasta- Roberta Czekalskiego – „Pierwszy raz brałem udział w plenerze malarskim. I jestem bardzo zadowolony. Ogromną wartością takich spotkań to poznani wspaniali ludzie, którzy mają tę samą pasję. Bardzo urokliwe miejsce jakie wybrali organizatorzy dopełniło  świetnej atmosfery. Mam nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie  w tym gronie”.

Od kolejnej uczestniczki pleneru malarskiego Anity Snopek  z Płońska mogliśmy usłyszeć - ,, Na plenerze na terenie Gminy Nowe Miasto jestem pierwszy raz. Mogę powiedzieć, że była wspaniała atmosfera. Wszyscy malarze  wzajemnie się wspierali, dzielili się  swoimi doświadczeniami. Ja wybrałam do namalowania zalew nowomiejski, który malowałam pierwszy raz, ale dla mnie nie był łatwym tematem, lecz mam nadzieję, że jemu sprostałam”.

Tegoroczny plener nowomiejski  był niezwykle udany, gdyż w grupie panowała wzajemna integracja oraz została tematycznie nieco zmieniona formuła. Powstałe obrazy są różnorodne, pokazują otoczenie takie  jakim je widzi malarz, przenosząc na płótno w niezwykłych barwach i odcieniach swoją wenę. Kolory na  obrazach są nasycone i emanują pełną energią. W trakcie pleneru zostały zastosowane dwie techniki: olejna i akrylowa.

Na uwagę zasługuje także fakt, że w nowomiejskim plenerze wzięli udział, po raz pierwszy uczestnicy zrzeszeni w płońskim Klubie ,,Senior +” : Stanisława Rólka i Zbigniew Krzoska.

Podczas pobytu w Gawłowie malarzy odwiedzili także: Marzena Kunicka – dyrektor MCK-u w Płońsku, Ewa Sokólska – radna miejska z Płońska oraz Iwona i Piotr Budzieszewscy z Płońska.

Należy nadmienić, że malarze, którzy byli na pobyt stacjonarny w Gawłowie w gospodarstwie agroturystycznym ,,Ranczo Aksamitka” mieli możliwość skorzystać  nieodpłatnie z kuracji jaką jest sauna słowiańska nazywana ,,rosyjską banią”,  która kończy się … kąpielą w stawie lub zimnym prysznicem. Kuracje w Gawłowie prowadzą  fizjoterapeuci z Ukrainy, według których korzystanie z tego zabiegu przynosi nieocenione korzyści dla organizmu.

Uroczyste zakończenie pleneru malarskiego odbyło się przy niedzielnej kolacji podczas której gościł Wójt Gminy Nowe Miasto – Sławomir Zalewski.

Powyższy plener odbył się we współpracy z Gminą Nowe Miasto oraz dzięki sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Płońsku, Bankowi Spółdzielczemu w Płońsku, Iwonie  i Piotrowi Budziszewskim ( gospodarstwo pasieczne) , LGD - Przyjazne Mazowsze, Monice Zimnawoda - radnej miejskiej z Płońska, Agnieszce Obermeyer z firmy ,,Palium".

Pod koniec sierpnia lub na początku września b.r. przewidziany jest wernisaż powstałych prac. O dokładnej dacie poinformujemy.

 

 

RED.

Fot. Katarzyna Rólka

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe