Wywiad z burmistrzem Płońska Andrzejem Pietrasikiem

  • 12.02.2019, 00:26 (aktualizacja 19.02.2019, 20:56)
Wywiad z burmistrzem Płońska Andrzejem Pietrasikiem
Wykonujemy kolejne kroki: Musimy wszyscy osiągnąć maksymalny poziom współpracy, musimy być wyrozumiali i życzliwi dla siebie. Musimy wzajemnie sobie ufać. W ciągu kilku lat możemy wykonać prawdziwy skok cywilizacyjny – mówi burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.

Rozmawiamy tuż po wprowadzeniu zmian organizacyjnych w Urzędzie Miejskim w Płońsku. Są to zmiany strukturalne, ale przede wszystkim personalne.

Głęboko wierzę, że przede wszystkim będą to zmiany jakościowe. Takie, które pozwolą nam podnieść poziom świadczonych wobec mieszkańców usług na jeszcze wyższy poziom, a także zrealizować skutecznie czekające nas zadania inwestycyjne.

A tych nie brakuje. 100 mln zł środków zewnętrznych pozyskanych na budowę obwodnicy zachodniej, wedlowskiej, rewitalizację rynku… . Sporo pracy.

Ta skala jest niesamowita. Ale wykonalna. Staram się działać krok po kroku…

Krok po kroku” to dewiza byłego trenera polskiej kadry Leo Beenhakkera…

Coś w tym jest. Zarządzanie grupą ludzi i miastem ma w sobie coś z bycia menadżerem. Trzeba działać z głową i stopniowo, właśnie „step by step” – „krok po kroku”. Po uchwaleniu budżetu następnym krokiem są zmiany organizacyjne w samym ratuszu.

I powołanie drugiego zastępcy burmistrza?

Tak. Skala zadań, jakie realizuje samorząd miasta, bo wszystko zaczyna się w urzędzie, jest tak duża, że jest mi trudno realizować wszystkie zadania jednoosobowo. Dlatego zdecydowałem się na powołanie drugiego zastępcy burmistrza i nowy podział zadań w urzędzie miejskim.

Pani burmistrz Liliana Kraśniewska obejmie pion techniczny. Będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji i wszystkiego, co jest z nimi związane, a więc także za zamówienia publiczne. Inwestycje zawsze, a w przypadku tak dużej skali, zwłaszcza – obciążone są sporym ryzykiem. Pani Liliana jest jednak do tego przygotowana merytorycznie, ma odpowiednie wykształcenie i 10-letnie doświadczenie w naszym urzędzie. Jako dyrektor Wydziału Współpracy i Rozwoju niejednokrotnie zabiegała skutecznie o środki unijne i nadzorowała realizację późniejszych inwestycji. Bardzo dobry fachowiec.

W takim razie, na jakim etapie są poszczególne inwestycje?

Trwa budowa boiska przy „małej czwórce” przy ulicy Grunwaldzkiej, a także boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 w ramach inwestycji pn. „Ożywienie szkolnej infrastruktury sportowej”. Zgodnie z harmonogramem przebiegają termomodernizacje w szkołach podstawowych nr 2, 3, 4, a także w najstarszym przedszkolu przy ulicy Kolejowej.

Co z rynkiem?

Jesteśmy w trakcie realizacji zadania pn. „Wielka sztuka w małym mieście”. Polega ono na remoncie i przebudowie dwóch kamienic w rynku, przy ul. Grunwaldzkiej 2 oraz przy ul. Płockiej 2. Prace w pierwszej z wymienionych kamienic trwają, przy Płockiej 2 – zgodnie z planem – zostaną przeprowadzone w 2019 roku.

Chcemy również przeprowadzić rewitalizację samego placu w rynku oraz kamienicy przy Warszawskiej 2 – narożnej z zegarem.

Co się w niej znajdzie?

Zadanie nosi nazwę „Dom dobrej pamięci”. Chcemy, aby powstało tam muzeum i żeby zagospodarowany został teren przyległy do budynku.

To pytanie zadaje sobie wielu płońszczan. Kiedy ruszy budowa obwodnicy zachodniej?

Ona już trwa. Na odcinku od ronda na ul. Płockiej do Płonki prowadzone są roboty ziemne i te związane z budową sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w ramach „Przygotowania terenów inwestycyjnych do prowadzenia działalności gospodarczej”. To bardzo ważny etap prac poprzedzających budowę drogi. A ta ruszy po przeprowadzeniu przetargu. Przetarg chcemy ogłosić jak najszybciej. Na całą realizację projektu „Budowa ścieżek rowerowych w Płońsku w ramach działania – ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej” mamy czas do września 2021 roku. Wcale nie tak dużo, patrząc na ogrom poszczególnych zadań.

W 2019 r. inwestycje prowadzić będą również spółki miejskie – PGK i PEC.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej za prawie 8 mln zł rozbuduje sieć ciepłowniczą w centrum miasta – w rynku, ul. Pułtuskiej, ul. Przejazd, ul. Grunwaldzkiej, ul. Zduńskiej, częściowo ul. Warszawskiej, ul. Broniewskiego, ul. Wspólnej, ul. Targowej, oraz ul. Krzywej, częściowo ul. Wyszogrodzkiej, 3-11, ul. Wolności i ulic na tzw. osiedlu poetów.

PGK za ponad 12 mln zł zmodernizuje sortownię. Pozwoli to na zwiększenie ilości odpadów komunalnych poddawanych recyklingowi.

Brzmi to wszystko bardzo ambitnie.

Musimy wszyscy osiągnąć maksymalny poziom współpracy, musimy być wyrozumiali i życzliwi dla siebie. Musimy wzajemnie sobie ufać. Mam tu na myśli pracowników urzędu, jednostek miejskich, wykonawców inwestycji,
a także mieszkańców. W ciągu kilku lat możemy wykonać prawdziwy skok cywilizacyjny.

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe