Mole ubraniowe jak rozpoznać?

Mole odzieżowe to powszechne szkodniki, które mogą w różny sposób uszkadzać ubrania i inne przedmioty. Ich larwy mogą powodować plamy i inne uszkodzenia, a także żerować na tkaninach, pozostawiając w nich dziury. Choć mogą być bardzo irytujące, można podjąć pewne kroki, aby nie stały się problemem. Te wskazówki obejmują określenie ich zwyczajów, jak je rozpoznać i jak ich unikać.

Nawyki żywieniowe

Mole odzieżowe żywią się naturalnymi i syntetycznymi materiałami. Ich larwy są głównie odpowiedzialne za uszkodzenia ubrań. Najczęściej można je zauważyć na ubraniach wełnianych. Mogą jednak uszkodzić również tkaniny syntetyczne, takie jak bawełna.

Larwy żywią się keratyną, która jest włóknistym białkiem występującym we włosach, piórach, rogach i skórze zwierząt. Larwy mogą też trawić mleko w proszku i inne produkty zwierzęce.

Po wykryciu inwazji moli odzieżowych należy podjąć kroki w celu opanowania sytuacji. W zależności od skali problemu, poważna inwazja może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń odzieży.

Poważna inwazja moli odzieżowych może wystąpić w Twoim domu, ale zdarza się rzadko. W przeciwieństwie do innych moli żywiących się żywnością, mole odzieżowe nie mają małych kępek włosów na głowie. W stanie spoczynku mają 1/4 cala długości i trzepoczą wokół siebie.

Dorosłe mole odzieżowe nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ale mogą pozostawić po sobie bałagan. Infestacje zwykle znajdują się w ciemnych, niezakłóconych miejscach. Zazwyczaj są to tylne ściany szafy lub kanapy. Jeżeli odkryjesz plagę moli odzieżowych, możesz je wyeliminować odkurzając i/lub zamykając w plastikowych torbach.

Gniazdo w ciemnych, niezakłóconych miejscach

Zaatakowanie moli odzieżowych może spowodować wiele szkód w ubraniach i tkaninach. Dzieje się tak dlatego, że larwy żywią się tkaniną, wełną i innymi związkami organicznymi. Larwy można znaleźć na strychach, w szafach i innych ciemnych, niezakłóconych miejscach. Można je również spotkać na dywanach.

Mole ubraniowe to małe owady, o długości około 0,5 mm, w kolorze złotym lub bufiastym. Mają zaokrąglone ciało i włosy na czubku głowy. Ponadto mają jedwabistą pajęczynę, którą przędą w miarę wzrostu.

Dorosłe ćmy są słabymi lotnikami. Przyciągają je ciemne, niezakłócone miejsca, a jaja składają w takich miejscach jak rogi mebli, pod tylnymi nogami kanapy i w szwach ubrań.

Cykl życiowy ćmy ubraniowej trwa od czterech do sześciu miesięcy, w zależności od gatunku. Dorosłe ćmy nie odżywiają się, ale składają od kilkuset do kilku tysięcy jaj, z których wylęgają się larwy żerujące na tkaninach.

Uszkodzenia powodowane przez larwy

Uszkodzenia powodowane przez larwy moli ubraniowych mogą być katastrofalne dla Twoich ubrań. Mogą one zjadać keratynę zawartą we włóknach wełny i włókien syntetycznych. Ich larwy przebijają się również przez poduszki z pierza.

Na szczęście szkody wyrządzone przez larwy tych moli są zwykle ograniczone do obszaru, w którym dostały się do Twojego domu. Jednak jeśli masz dużo ubrań, które zostały zaatakowane, być może będziesz musiał je wymienić. Infestacja moli odzieżowych może spowodować trudności finansowe i emocjonalne.

Larwy moli odzieżowych żywią się keratyną i futrem. Mogą też atakować włókna naturalne, takie jak bawełna i len. Objawami plagi są dziury w tkaninie o nieregularnym kształcie. Ponadto dziury mogą być bardzo duże.

Mole odzieżowe są powszechne w domach. Szkody, jakie mogą wyrządzić, obejmują dziury w tkaninach i uszkodzenia przedmiotów dekoracyjnych.

Mole odzieżowe preferują ciemne, niezakłócone miejsca. Jeśli podejrzewasz, że masz plagę, powinieneś oczyścić miejsce, w którym się znajdują i wyprać ubrania. Powinieneś też zadbać o przechowywanie ubrań w szczelnych pojemnikach.

Prewencja

Jeśli chcesz zapobiec molom odzieżowym, musisz regularnie czyścić swoje szafy. Pomoże Ci to pozbyć się problemu zanim się pojawi.

Aby to zrobić, musisz upewnić się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy. Na przykład powinieneś mieć szczotkę do ubrań wykonaną z włosia dzika. Musisz też zwrócić uwagę na szwy i fałdy.

Możesz też użyć odkurzacza. Dobrą radą jest odkurzanie całego domu co najmniej dwa razy w roku. W ten sposób łatwo znajdziesz i zniszczysz jaja.

Larwy tych szkodników żywią się włóknami zwierzęcymi, w tym bawełną. Kiedy osiągną stadium poczwarki, będą zjadać keratynę z włókien Twojej odzieży.

Ważne jest, żebyś potraktował swój dom środkiem owadobójczym. Do pęknięć i szczelin można zastosować środki owadobójcze zawierające pyretrynę.


Oceń: Mole ubraniowe jak rozpoznać?

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:13