Jak sprawdzić czy kierowca ma prawo jazdy?


Jak sprawdzić czy kierowca ma prawo jazdy?

Jest wiele różnych sposobów na sprawdzenie, czy kierowca ma prawo jazdy. Niektóre z najczęstszych sposobów to prośba o podanie nazwiska kierowcy z prawa jazdy, zadzwonienie do stanowego departamentu motoryzacji lub sprawdzenie numeru prawa jazdy na jego prawie jazdy.

Jazda z zawieszonym prawem jazdy

Jeśli prowadzisz samochód, ważne jest, abyś wiedział, czy masz ważne prawo jazdy. Możesz sprawdzić, czy masz prawo jazdy, sprawdzając swoją kartotekę. Z rejestru jazdy dowiesz się, czy Twoje prawo jazdy jest zawieszone, czy wciąż aktywne.

Jazda z zawieszonym prawem jazdy jest przestępstwem. Oznacza to, że możesz zostać obciążony karą grzywny lub nawet więzienia. Aby uniknąć kary, powinieneś upewnić się, że masz ważne prawo jazdy, zanim zaczniesz jeździć.

Najlepszym miejscem, w którym możesz zacząć, jest Departament Usług dla Kierowców w Twoim stanie. Większość stanów posiada serwis internetowy, który pomoże Ci sprawdzić status Twojego prawa jazdy. Kartę przebiegu pojazdu można również uzyskać telefonicznie lub osobiście. Jeśli Twoje prawo jazdy zostało zawieszone, możesz je przywrócić. Może być jednak konieczne dostarczenie dokumentów, takich jak dowód ubezpieczenia. Ponadto możesz być zmuszony do ukończenia programów edukacyjnych i szkół ruchu drogowego.

Dla kierowców w Teksasie istnieje kilka sposobów sprawdzenia statusu swojego prawa jazdy. Jedną z opcji jest strona internetowa Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu. Wystarczy, że wpiszesz numer prawa jazdy i cztery ostatnie cyfry numeru ubezpieczenia społecznego. Twoje informacje zostaną sprawdzone i w ciągu 10 dni otrzymasz raport z jazdy.

Jazda z przeterminowanym prawem jazdy

Jazda z przeterminowanym prawem jazdy może być poważnym wykroczeniem. Może skutkować mandatem, grzywną, zawieszeniem, a nawet więzieniem. Chociaż kary mogą się różnić w zależności od stanu, zaleca się kierowcom odnowienie prawa jazdy tak szybko, jak to możliwe.

Niektóre stany oferują krótki okres karencji na odnowienie prawa jazdy. Ogólnie rzecz biorąc, okres ten nie trwa dłużej niż 30 dni. W tym czasie możesz nadal prowadzić samochód, ale będziesz musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy i przejść badanie wzroku.

W innych stanach obowiązują surowe kary za wielokrotne prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W niektórych przypadkach kierowcy trafiają do więzienia nawet na rok. Kierowcy w Illinois są automatycznie zawieszani na dwa miesiące, jeśli popełnią pierwsze wykroczenie. Jednak kierowcy mogą uniknąć kary więzienia, jeśli nie popełnią żadnego innego wykroczenia.

Terminowe prawo jazdy jest uważane za wykroczenie na Florydzie, w Massachusetts i Pensylwanii. Jeśli zostaniesz zatrzymany, Twoja reakcja powinna być uzależniona od charakteru wykroczenia.

W zależności od funkcjonariusza, możesz otrzymać ostrzeżenie, mandat „naprawczy” lub karę pieniężną. Mandat naprawczy wskaże Ci datę odnowienia prawa jazdy oraz sposób w jaki możesz to zrobić.

Jeśli zostaniesz zatrzymany za jazdę bez ważnego prawa jazdy, Twoja firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów, podnieść składkę lub odmówić pokrycia kosztów jakichkolwiek obrażeń lub szkód. Do Twojego konta zostaną również dodane punkty. Punkty te mogą zwiększyć składki ubezpieczeniowe i utrudnić ich późniejsze usunięcie.

Odwoływanie się od zawieszenia

Jeśli zostałeś zawieszony przez policjanta lub agencję licencyjną, możesz odwołać się od zawieszenia. Chociaż możesz być zmuszony do uiszczenia opłaty i wzięcia udziału w rozprawie sądowej, możliwe jest obalenie zawieszenia. Profesjonalny prawnik może pomóc ci w przejściu przez proces odwoławczy i walczyć o przywrócenie uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o przesłuchanie. Możesz to zrobić poprzez złożenie oficjalnego listu apelacyjnego. Musi on zawierać argumenty przeciwko podstawom prawnym zawieszenia prawa jazdy. Na przykład, jeśli zostałeś aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu, powinieneś argumentować, że policjant niesłusznie zawiesił Twoje prawo jazdy.

Otrzymasz zawiadomienie o zaplanowanym przesłuchaniu. Zawiera ono miejsce i czas przesłuchania. Po ustaleniu daty przesłuchania będziesz musiał stawić się osobiście. Jeśli nie jesteś doświadczonym adwokatem, będziesz musiał przygotować mocną argumentację.

Ważna jest znajomość prawa i faktów związanych ze sprawą. Podczas przesłuchania będziesz mógł przedstawić swoje argumenty, w tym dowody i świadków.

W niektórych stanach będziesz mógł złożyć apelację w sądzie. Sąd zdecyduje, czy DOL popełnił błędy prawne w decyzji o zawieszeniu.


Oceń: Jak sprawdzić czy kierowca ma prawo jazdy?

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:9