Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?


Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Pomimo trendu na otwarte przestrzenie, drzwi pozostają istotnym elementem wystroju wnętrz. Nie muszą być w identycznym kolorze jak posadzka czy ramy okien, ale powinny do nich pasować. Nowoczesne modele z polakierowaną powierzchnią na wysoki połysk w intensywnym odcieniu są popularne wśród miłośników stylu glamour. Klasyczne drzwi, pełne lub z przeszkleniami, doskonale komponują się z tradycyjnymi wnętrzami. Drzwi przesuwne na dekoracyjnych szynach z kolei najlepiej wpisują się w estetykę loftów.

Jakie są modne drzwi wewnętrzne?

Klasyczne skrzydła drzwiowe w białym kolorze lub z widocznym rysunkiem słojów drewna w stonowanym odcieniu od lat cieszą się dużą popularnością. Coraz więcej odważnych inwestorów wybiera drzwi ze szkła lub pokryte lakierem w dowolnej barwie, na przykład czarnej. W nowych domach często instalowane są rozwierane skrzydła drzwiowe, jedno- lub dwuskrzydłowe. Modne stają się również wersje przesuwne, dostępne w różnych systemach, od tych poruszających się na dekoracyjnych szynach, po chowane w ścianie.

W korytarzach czy otwartych przestrzeniach dziennych, takich jak salony, powszechne stają się przepierzenia z metalowych czarnych konstrukcji wypełnionych szklanymi taflami, wydzielające na przykład spokojny kącik do pracy bez ograniczania światła.

Ważne są nie tylko skrzydła drzwiowe, ale także okucia i klamki, z ogromnym wyborem od prostych form po te biżuteryjne z ozdobnymi kamieniami.

Przy zamawianiu konkretnego modelu drzwi, zaleca się obejrzenie go w punkcie sprzedaży i skalkulowanie łącznego kosztu, obejmującego skrzydło, ościeżnicę i klamki lub system jezdny (w przypadku drzwi przesuwnych). Optymalne jest zamówienie drzwi z transportem i montażem, a na realizację zamówienia zazwyczaj czeka się co najmniej 2 miesiące.

Szeroka oferta drzwi wewnętrznych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/drzwi-wewnetrzne

Klasyczne drzwi wewnętrzne

W polskich domach najpopularniejsze są skrzydła drzwiowe rozwierane, dostępne jako jedno- lub dwuskrzydłowe. Wymiary takich drzwi to zazwyczaj szerokości 60, 70, 80 i 90 cm oraz standardowa wysokość 200 cm. Oferowane są w wersji prawej (z zawiasami po prawej stronie) i lewej (z zawiasami po lewej, otwierającymi się na tę stronę). Można je znaleźć jako pełne, z przeszkleniami, z tulejami lub podcięciami, szczególnie w modelach przeznaczonych do łazienki.

Skrzydła mogą być wykonane w technologii płytowej, gdzie konstrukcja składa się z ramy z płyty MDF lub litego drewna, obustronnie pokrytej cienką płytą HDF. Wnętrze wypełnione jest płytą wiórową o budowie plastra miodu lub układanymi w jodełkę paskami płyty pilśniowej. Przeszklenie w takich drzwiach umieszczane jest w dodatkowej ramce, która usztywnia konstrukcję.

Drugą opcją są drzwi płycinowe, gdzie skrzydło podzielone jest na mniejsze pola za pomocą stosunkowo grubej ramy konstrukcyjnej z drewna lub HDF. Pola te wypełnione są cienkimi elementami z drewna lub płyt drewnopochodnych.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne, stylizowane na stare i z widocznym systemem jezdnym, od lat cieszą się dużą popularnością, szczególnie we wnętrzach inspirowanych stylem loft. Ich dekoracyjnym elementem nie są tylko słoje drewna, ale również okucia i szyny, zazwyczaj w kolorze czarnym. Takie przepierzenia najczęściej montuje się w sypialniach, łazienkach lub garderobach. Dobrze komponują się one z czarnymi lampami i okuciami mebli w stylu retro. Drzwi te można zamontować samodzielnie, ponieważ sprzedawane są w komplecie zawierającym prowadnicę, dwie rolki z mocowaniami, stopery i inne niezbędne elementy. Skrzydło drzwiowe należy dobrać oddzielnie.

Drzwi szklane

Szklane drzwi, które do niedawna montowane były głównie w biurach, obecnie coraz częściej znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych. Zazwyczaj są one wykonywane na zamówienie, z użyciem szkła i aluminium, które często malowane jest na kolor czarny. Takie przegrody pozwalają na przenikanie światła dziennego do wnętrz mniej doświetlonych. Stosowane w skrzydłach szkło jest bezpieczne – hartowane, klejone lub zespolone. Najmodniejsze są modele z przezroczystymi przeszkleniami, ale dla zapewnienia większej prywatności istnieje możliwość zastosowania szkła szronionego lub barwionego


Oceń: Drzwi wewnętrzne – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:12