Czy przerost endometrium to zawsze rak?


Czy przerost endometrium to zawsze rak?

Czy hiperplazja endometrium zawsze okazuje się rakiem? To bardzo ważne pytanie, na które naprawdę trudno odpowiedzieć. Jest wiele różnych rzeczy, które można wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o ten rodzaj choroby, a niektóre z najczęstszych to możliwość wystąpienia raka oraz szanse na wyleczenie. W tym artykule omówimy niektóre z ważniejszych szczegółów, które musisz wiedzieć o tej chorobie, abyś mogła podjąć najlepszą decyzję dla siebie i swojej rodziny.

Możliwości leczenia przerostu endometrium

Przebarwienie endometrium jest częstą chorobą, która powoduje pogrubienie wyściółki macicy. Nieleczona może prowadzić do raka. Na szczęście jest uleczalna, ale opcje leczenia różnią się w zależności od typu hiperplazji.

Niektóre kobiety z atypowym przerostem endometrium mogą spróbować leczenia farmakologicznego. Inną opcją jest operacja, którą można wykonać metodą laparoskopową lub brzuszną. Histerektomia jest zabiegiem ratującym życie, ale wymaga doświadczonego lekarza.

Zauważono, że młodsze kobiety, u których występuje przewlekła anowulacja spowodowana otyłością lub zespołem policystycznych jajników (PCOS), są narażone na rozwój tego schorzenia. Leczenie zależy od objawów występujących u pacjentki i od tego, czy chce ona zajść w ciążę w przyszłości.

Przebarwienie endometrium jest zwykle leczone terapią hormonalną. Niektóre kobiety decydują się jednak na histerektomię. Ta opcja jest zwykle zalecana kobietom, które nie są zainteresowane zajściem w ciążę w przyszłości lub doświadczają innych rzadkich efektów ubocznych.

Objawy hiperplazji endometrium

Plazja endometrium to stan, który powoduje nieprawidłowe pogrubienie endometrium, czyli wyściółki macicy. Można ją leczyć, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka endometrium.

Gdy pojawi się hiperplazja, kobieta zazwyczaj będzie miała nieprawidłowe upławy. Ponadto może wystąpić nietypowe krwawienie. Jeśli tak się stanie, ważne jest, aby natychmiast uzyskać pomoc medyczną.

Jest kilka czynników, które decydują o tym, czy kobieta rozwinie hiperplazję endometrium. Ryzyko wystąpienia tego schorzenia zależy od ilości estrogenów w jej organizmie. Ryzyko jest również większe, jeśli kobieta ma obfite krwawienia miesiączkowe lub anemię. Stan ten zwykle ustępuje samoistnie.

Inne czynniki, które mogą wpłynąć na ryzyko rozwoju hiperplazji endometrium to nieregularny cykl miesiączkowy i przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Kobiety z nadwagą lub cukrzycą mają większe szanse na rozwój hiperplazji endometrium niż kobiety bez nadwagi.

Diagnoza hiperplazji endometrium

Plazja endometrium jest chorobą, która powoduje nieprawidłowe pogrubienie endometrium, czyli wyściółki macicy. Zwykle wiąże się z krwawieniem miesiączkowym, ale może przerodzić się w raka endometrium. Na szczęście dostępne jest leczenie, które zmniejsza ryzyko wystąpienia tej choroby.

Kobieta z hiperplazją endometrium może zostać zdiagnozowana podczas histeroskopii, czyli zabiegu, podczas którego chirurg wprowadza do macicy małe urządzenie. Dzięki temu lekarz może zobaczyć wyściółkę macicy i grubość endometrium. Lekarz zapyta o wszelkie leki przyjmowane przez pacjentkę, aby upewnić się, że nie przyjmuje ona niczego, co mogłoby przyczynić się do wystąpienia objawów.

Inne badania diagnostyczne obejmują USG miednicy, które jest sposobem na obejrzenie macicy, oraz badania krwi. Nie muszą one zdiagnozować przerostu endometrium, ale pomogą wykluczyć inne czynniki powodujące krwawienie.

Hysterektomia w przypadku przerostu endometrium będącego rakiem

Przerost endometrium jest stanem przedrakowym, który może rozwinąć się w raka endometrium. Pojawia się, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi hormonów żeńskich, w tym estrogenu i progesteronu. Prowadzi to do powstania nieprawidłowo grubej i ciężkiej wyściółki macicy, która może powodować obfite krwawienia miesiączkowe.

Ryzyko rozwoju raka macicy jest wyższe u kobiet z atypowym przerostem endometrium, ale nie u wszystkich kobiet z tym stanem rozwinie się rak. Większość tych pacjentek nie będzie wymagała operacji.

Leczenie chirurgiczne jest najbardziej odpowiednie dla pacjentek z trwałą hiperplazją i typem hiperplazji znanym jako ciężka atypia. W przypadku atypii, która nie przeradza się w raka, można zastosować terapię hormonalną.

Pacjentki z atypowym przerostem, który przeradza się w raka, powinny być poddane leczeniu chirurgicznemu. Obejmuje ono obustronną ooforektomię, w zależności od statusu menopauzalnego kobiety.

Niektóre pacjentki skorzystają z prostej histerektomii. Histerektomia polega na usunięciu macicy i szyjki macicy, a także usunięciu wszelkich nieprawidłowych komórek, które są obecne. Jest to opcja dla kobiet po menopauzie i dla kobiet, które zakończyły okres rozrodczy. Jednak operacja ta wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań i śmiertelności.


Oceń: Czy przerost endometrium to zawsze rak?

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:24