Czego boi się narcyz?

Strach przed upokorzeniem może być jedną z najgorszych rzeczy, jakich może doświadczyć człowiek. Często ludzie boją się, że będą postrzegani jako zwyczajni lub że ich charakter zostanie zszargany przez innych. Jednak jest też odwrotnie, a strach przed tym, że inni zobaczą twoje wady, jest tym, co cię pogrąży. Możesz go pokonać, jeśli nauczysz się odpowiednich umiejętności.

Strach przed byciem zwyczajnym

Narcyz był przystojnym mężczyzną. Urodził się z boga rzeki Cephissusa i nimfy Liriope. Mimo pięknej aureoli postanowił zrezygnować z romantycznych zalotów. W końcu odszedł w samotność. Jeśli chodzi o jego osiągnięcia, był znany ze swoich umiejętności łowieckich. Opowieść o jego przygodach zawarta jest w trzeciej księdze Metamorfoz autorstwa poety Owidiusza.

Niektórzy narcyzi dążą do bycia potężniejszymi niż są w rzeczywistości. W swoim dążeniu do osiągnięcia takiego statusu popełnią po drodze wiele błędów. Będą uciekać się do podstępnych taktyk, by podnieść swoją samoocenę. Niektórzy nawet poddadzą się operacji, aby zapobiec starzeniu się. Jednak jeśli ego nie jest w porządku, te środki są tylko lukrem na torcie.

W życiu jest coś więcej niż piękno i mózg. W rzeczywistości wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że posiada takie cechy. Ich niezdolność do postrzegania siebie jako mniej niż doskonałych jest przyczyną wielu ich nieszczęść.

Lęk przed byciem w związku

Jednym z najczęstszych lęków narcyzów jest intymność. Może to być strach przed odrzuceniem, wykorzystaniem lub nawet zranieniem. Niektórzy narcyzi obawiają się także utraty pieniędzy lub bycia zaatakowanym.

Narcyzi zazwyczaj dobrze ukrywają swoje lęki. Są nadwrażliwi na obelgi i drwiny. Nie ufają innym ludziom i łatwo ich urazić. Ich lęki są często tak silne, że nawet nie próbują nawiązywać znaczących relacji.

Dobrym pomysłem jest wizyta u terapeuty, jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia intymności. Terapeuta pomoże ci określić twoje lęki i opracować małe kroki w kierunku uzdrowienia. Terapeuta może też pomóc ci uporać się z wydarzeniami z przeszłości, które mogą przyczyniać się do twojego niepokoju.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie należy wiedzieć o intymności, jest to, że w życiu nie ma żadnych gwarancji. Możesz skończyć w samotności lub w związku, który nie będzie trwały. Więc chociaż miło jest być z kimś, kto cię kocha, nie ma żadnych pewnych gwarancji.

Strach przed upokorzeniem

Ci, którzy są narcystyczni, często mają nadmierny strach przed upokorzeniem. Może to być strach przed porażką, odrzuceniem lub nienawiścią do samego siebie. Te lęki mogą wpływać na sposób podejmowania decyzji przez osoby narcystyczne. Zrozumienie ich reakcji na wstyd i upokorzenie może pomóc w diagnozie i leczeniu NPD.

Narcyzm to forma zaburzenia osobowości, która wiąże się z brakiem empatii. Narcyz nie potrafi postawić się w sytuacji drugiej osoby. Zamiast tego będzie polegał na przymusie, groźbach i poczuciu winy.

Ludzie o osobowości narcystycznej mogą być bardzo manipulacyjni. Są znane z kłamania i wyolbrzymiania swoich osiągnięć. Celem jest poczucie własnej wartości w oczach innych.

Osoby o osobowości narcystycznej są również znane ze swojego pragnienia bycia docenianymi i nagradzanymi bez konieczności robienia czegokolwiek, aby to osiągnąć. W związku z tym są zazwyczaj bardzo konkurencyjne. Co więcej, narcyzi nie są zbyt dojrzali, jeśli chodzi o seks.

Strach przed tym, by ludzie dostrzegli niedoskonałości ich charakteru

Narcyzm to osoba bardzo niepewna siebie, która boi się, że wszystko straci. Boi się odrzucenia i możliwości bycia odkrytym. Dla narcyza wyrzuty sumienia są emocją nie do przyjęcia. Dlatego narcyzi często wyolbrzymiają sprawy, żeby poczuć się silniejszymi.

Narcyzm potrzebuje czuć, że inni ludzie darzą go dużym szacunkiem. W przeciwieństwie do normalnych ludzi, narcyzi wierzą, że urodzili się z mocą rządzenia. Na przykład starożytni królowie wierzyli, że prawo do rządzenia pochodzi od Boga. Narcyzi obawiają się również, że zostaną odrzuceni i porzuceni. To sprawia, że obawiają się intymności, ponieważ narcystom bardzo trudno jest zaufać innym ludziom.

Innym poważnym lękiem narcyzów jest śmierć. Jeśli narcyz umrze, zniszczy to jego fałszywy świat. Będzie on całkowicie pozbawiony sensu, a ich zachowanie stanie się bezużyteczne. Podobnie, kiedy narcyz zostanie zdemaskowany, jego fałszywy świat rozbije się o ziemię.

Narcyz boi się również odrzucenia i wyśmiania. Narcyzi boją się być w centrum uwagi i bardzo ciężko radzą sobie z intymnością.


Oceń: Czego boi się narcyz?

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:7