Czym są rolety dachowe i jak je dobrać?

  • 28.12.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Czym są rolety dachowe i jak je dobrać?
Decydują się na rolety dachowe musimy dokładnie zastanowić się jaka ma być ich główna funkcja. Czy mają stanowić raczej element dekoracyjny pomieszczenia, czy też chronić je przed słońcem?

Dla większości z nas rolety dachowe to przede wszystkim ochrona przed słońcem. Jest to powodowane tym, że poddasze w czasie letnich miesięcy jest szczególnie mocno narażone na operowanie promieni słonecznych, a temperatura w tych pomieszczeniach bywa nawet dwukrotnie wyższa niż w dolnych pokojach w domu. Dzieje się tak, zwłaszcza kiedy okien w takim pomieszczeniu jest kilka. Posiadając rolety, możemy decydować o tym, jaka ilość promieni słonecznych dotrze do wnętrz znajdujących się na poddaszu. Rolety dachowe zostały skonstruowane w taki sposób, by idealnie współgrały z oknami dachowymi. Dzięki temu okna zamontowane pod skosem nie będą przeszkodą do skutecznego zaciemnienia pomieszczenia - wybrane rolety idealnie będą przylegać do powierzchni szyby oraz ramy okiennej.

Oprócz samej ochrony przed promieniami słonecznymi rolety posiadają też inne zalety. Niewątpliwe rolety dachowe spełniają również walory estetyczne. Jeśli zamontujemy rolety zewnętrzne, to będą one chronić nas przed warunkami atmosferycznymi. Chodzi tu na przykład o zaleganie śniegu. Dodatkowo rolety skutecznie podwyższają izolację termiczną budynku. Dzięki im obecności straty ciepła są zdecydowanie niższe. Według informacji producentów rolet zewnętrznych straty mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent. Niektóre rolety w tym celu są wykonane nawet z pianki poliuretanowej. Wspomagają też wentylacje samego pomieszczenia, a jednocześnie nie pozwalają wlecieć do pokoju insektom.

Takie cechy nie są jednak właściwością wszelkich rolet. W zależności od tego, jakie wybierzemy, nacisk zostanie położony na kilka lub jedną z zalet. Podjęcie decyzji warto zdecydować od tego, czy mają to być rolety wewnętrzne, czy jednak zewnętrzne. Te drugie są droższe, jednak mają więcej zalet. Są w stanie zagwarantować nie tylko lepszą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale również lepszą izolację cieplną. Dodatkowo chronią szyby przed silnymi opadami atmosferycznymi. Natomiast rolety okienne wewnętrzne są nie tylko w przystępniejszej cenie, ale uchodzą również bardziej za rolety o wyższych standardach estetycznych. Decyzja powinna być tu uzależniona od samej specyfiki pokoju oraz naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli w pokoju na poddaszu jest tylko jedno okno, to nagrzewanie pomieszczenia nie będzie tak duże. Możemy wtedy zwiększyć jego walory dekoracyjne i zdecydować się na zamontowanie rolet wewnętrznych. Gdy okien jest dużo, na przykład trzy lub cztery, lub gdy ich powierzchnia znacznie przekracza przyjęte standardy, to roleta zewnętrzna, która potrafi zatrzymać nawet dziewięćdziesiąt procent światła, będzie po prostu skuteczniejsza. Możemy też zdecydować się na rolety zasilane napięciem elektrycznym, które są sterowane pilotem i mają tę właściwość, że nie musimy ich ręcznie zasłaniać czy odsłaniać. Wybór na rynku jest ogromny i wszystko zależy tu od naszych preferencji oraz jak w przypadku każdego produktu, także od zasobności portfela.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: