Czego można dowiedzieć się po numerze VIN?

  • 04.10.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Czego można dowiedzieć się po numerze VIN?
Zakup samochodu wiąże się zwykle z dużym ryzykiem nabycia bubla z niepewnym przebiegiem lub z ukrytymi wadami związanymi z jakimś zdarzeniem drogowym. Usterki po kolizyjne nieraz są tak dobrze schowane pod warstwą szpachli, że nie wykryje ich nawet wprawne oko, ale prędzej czy później dadzą one o sobie znać poprzez liczne i niespodziewane awarie lub korozję. Aby takich trefnych zakupów było mnie i żeby ukrócić działania nieuczciwych handlarzy stworzono system VIN info.

Jak działa system VIN info?

System rejestracji historii pojazdu to państwowa i jednocześnie międzynarodowa baza danych, z której korzysta policja, diagności i również zwykli obywatele. Jeśli wprowadzi się numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu i datę jego pierwszej rejestracji, można uzyskać mnóstwo istotnych informacji na temat pojazdu. Można to porównać to systemu logowania, gdzie VIN (vehicle identification nuber) działa jak login, a pozostałe wprowadzane informacje jak podwójne hasło. Data pierwszej rejestracji - najrzadziej ujawniana informacja o pojeździe - działa jako zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem do danych osobowych poprzednich i obecnych właścicieli.

Kiedy samochód wyjeżdża z salonu do bazy VIN info trafiają jego podstawowe dane takie jak marka, model, parametry silnika (pojemność, moc), kolor i typ nadwozia, liczba drzwi i przede wszystkim - rok produkcji. Ma to na celu zapobieżenie i późniejszą możliwość sprawdzenia, czy pojazd z wersji sedan nie zmienił się w kombi - bo i takie przypadki zdarzają się przy naprawach powypadkowych. Czasami też ktoś w drodze użytkowania pojazdu drastycznie uszkodzi silnik samochodu i oszczędzając wstawi do niego inny - tańszy. Dzięki VIN info taka praktyka łatwo może zostać zdemaskowana. Dane te pomocne są też przy wykrywaniu procederu tzw. przebijania blach aut kradzionych.

Kolejnym udogodnieniem, jakie niesie ze sobą VIN info, jest historia pojazdu. Od daty pierwszej rejestracji rejestrowane są wszystkie oficjalne wydarzenia związane z samochodem. Mowa tu m.in. o kolizjach i wypadkach, badaniach technicznych i innych urzędowych zamianach jak sprzedaż auta. Ważną informacją możliwą do uzyskania po numerze VIN jest także rejestr mówiący o przeznaczeniu samochodu (np. TAXI lub osobowe - prywatne), w niektórych przypadkach może to być też historia kradzieżowa lub zdjęcia archiwalne.

Najistotniejszą rzeczą, na sprawdzenie której pozwala VIN info, jest rejestrowanie przebiegu podczas badań technicznych i przy przerejestrowaniu właściciela. Niebawem kwestie przebiegu zostaną rozwinięte poprzez nowe przepisy.

Jakie korzyści przyniesie VIN info w przyszłości?

Proceder nagminnego przekręcania przebiegu pojazdu staje się w roku 2018 karalny, gdyż ustawodawca wprowadza nowe przepisy. Teraz policja może sprawdzić ostatni znany przebieg samochodu podczas zwykłej kontroli drogowej i porównać go z aktualnym stanem zaglądając do fizycznego licznika. Znaczy to tyle, że tzw. "kręcenie przebiegu" będzie znacznie trudniejsze, a jego sprawcy będą za to karani. Dzięki temu skończy się proceder sprzedaży samochodów, które przejechały już ponad pół miliona kilometrów, a na liczniku mają zaledwie sto tysięcy. Dzięki VIN info już teraz zwykły obywatel, mając podstawowe dane z karty pojazdu, może w/w dane sprawdzić samodzielnie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: