Zadbaj o oryginalny wygląd Twojego tarasu – postaw na egzotyczne drewno!

  • 22.04.2022, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Zadbaj o oryginalny wygląd Twojego tarasu – postaw na egzotyczne drewno!
Posiadanie przydomowego tarasu bez wątpienia wiąże się z wieloma korzyściami, które, rzecz jasna, docenimy przede wszystkim w sezonie letnim. To właśnie elegancki taras z pięknym widokiem na ogród jest miejscem, w którym najczęściej spotykamy się w gronie bliskich i przyjaciół podczas weekendowym, wieczornym biesiad, odpoczywamy z książką w ręku, czy opalamy się na słońcu. Warto zadbać o to, by domowy taras prezentował się stylowo i oryginalnie. Tutaj nieocenione okażą się deski tarasowe wykonane z egzotycznego drewna.

Deski tarasowe z egzotycznego drewna – przepis na oryginalny wygląd tarasu

Podłogi z egzotycznego drewna cieszą się dużą popularnością w Polsce już od dłuższego czasu. Ich zalety doceniamy już nie tylko w kuchniach czy łazienkach, ale również na zewnątrz domów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ egzotyczne drewno to po prostu przepis na oryginalny wygląd tarasu!

Czemu egzotyczne drewno zawdzięcza wyjątkowy wygląd? W dużej mierze wpływają na to warunki klimatyczne. Gatunki drzew rosnące w lasach północnej części strefy umiarkowanej są jaśniejsze, natomiast te charakterystyczne dla części południowej – są zdecydowanie ciemniejsze. W naszych polskich warunkach prezentują się po prostu nadzwyczajnie.

Deski tarasowe najczęściej wykonuje się z następujących gatunków drewna egzotycznego:

  • teak – ma ciepły, lekko pomarańczowy kolor, znakomicie koresponduje z nowoczesnym, minimalistycznym budownictwem, w którym królują odcienie szarości;
  • massaranduba – cechuje się bardzo żywym, czerwono-brązowym odcieniem, który bez obaw można łączyć ze ścianami białymi lub w odcieniu beżu;
  • bangkirai – deski tarasowe z tego drewna najczęściej mają odcień ciepłego brązu, od jasnego do ciemniejszego, a czasem nawet brązowo-żółtego;
  • cumaru – podobnie jak bangkirai, cumaru może przybierać różne odcienie, jaśniejsze i ciemniejsze. Niewątpliwego uroku dodają smugi mahoniowe, czerwone i żółte;
  • lapacho – jeden z najbardziej dekoracyjnych gatunków drewna o barwie brązowej, a często brązowo-popielatej oraz ciemnobrązowej.

Wszystkie wymienione wyżej gatunki drewna znakomicie sprawdzają się w nowobudowanych domach – zarówno w przypadku tarasów przydomowych, jak również na przykład jako parkiet przy ogrodowym basenie.

Jakie inne zalety ma egzotyczne drewno?

Egzotyczne drewno na tarasie prezentuje się znacznie bardziej oryginalnie niż krajowe. Jednak nie ma wątpliwości co do tego, że nie byłoby ono wybierane tak chętnie, gdyby chodziło tylko o względy estetyczne. Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że deski tarasowe z egzotycznego drewna mają również inne zalety.

Tutaj w pierwszej kolejności warto wyróżnić dużą twardość gatunków egzotycznych, która sprawia, że wykonane z nich tarasy i parkiety są odporne na zarysowania, przetarcia i uszkodzenia mechaniczne. Mocną stroną, szczególnie pożądaną w przypadku drewna stosowanego na zewnątrz, jest także naturalna odporność gatunków egzotycznych na wilgoć i inne czynniki atmosferyczne. Sprawia to, że pielęgnacja tarasu jest znacznie mniej skomplikowana niż ma to miejsce w przypadku tarasu wykonanego z drewna krajowego.

Czy deski tarasowe z drewna egzotycznego mają jakieś wady?

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne lub estetyczne, z czystym sumieniem można powiedzieć, że nie – choć na upartego możemy stwierdzić, że deski tarasowe z drewna egzotycznego znacznie lepiej będą się prezentowały w otoczeniu budownictwa minimalistycznego i nowoczesnego niż na przykład obok domu o tradycyjnym wyglądzie. Tak naprawdę jedyną wadą egzotycznego drewna jest cena, która może być nawet kilkukrotnie wyższa niż cena gatunków krajowych. Niemniej, łatwość pielęgnacji i konserwacji tarasu oraz aspekty wizualne z pewnością tę cenę rekompensują.

Jeżeli chcesz położyć drewno egzotyczne na przydomowym tarasie, ale nie wiesz, jakie deski wybrać, najlepiej skonsultuj się ze specjalistami – na przykład z doświadczonymi sprzedawcami ze sklepu deski-tarasowe.com. Oni z pewnością pomogą Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: