Skóra wrażliwa – wskazówki pielęgnacyjne

  • 29.10.2021, 17:00
  • Grupa Tipmedia
Skóra wrażliwa – wskazówki pielęgnacyjne
Posiadanie skóry wrażliwej to pod wieloma względami prawdziwe wyzwanie, szczególnie jeśli chodzi o codzienną pielęgnację. Ponieważ występują tutaj specyficzne objawy, które wiążą się ze sporym dyskomfortem, konieczne jest używanie takich kosmetyków, które pozwolą ukoić skórę i poprawić jej stan. Czym właściwie charakteryzuje się wrażliwa skóra? W jaki sposób ją prawidłowo rozpoznać, a następnie rozpocząć wprowadzanie świadomej rutyny pielęgnacyjnej?

Jak wygląda skóra wrażliwa?

Skóra wrażliwa rzeczywiście występuje u wielu ludzi, jednak są też osoby, które niepoprawnie rozpoznają jej symptomy. Ten problem sam w sobie nie jest poważny, ponieważ nie prowadzi do rozwoju chorób skórnych, jednak warto wiedzieć, że może być dolegliwością współistniejącą między innymi przy atopowym zapaleniu skóry, łojotokowym zapaleniu skóry czy trądziku różowatym. Może do tego powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu i dlatego powinniśmy nauczyć się, jak taką cerę pielęgnować oraz czego unikać.

Na początku należy jednak dowiedzieć się, jak wygląda wrażliwa skóra. Jest to między innymi zaczerwienienie, świąd, uczucie nadmiernego ciepła czy niespodziewana reakcja na czynniki zewnętrzne. 

Czy skóra wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji?

Warto zadać sobie pytanie, jak wygląda nasza codzienna pielęgnacja skóry i czy rzeczywiście jest ona odpowiednio dobrana do potrzeb naszej cery. Skóra wrażliwa wymaga od jej posiadacza zatroszczenia się o podstawowe kwestie, takie jak poprawny demakijaż, nawilżanie oraz złuszczanie naskórka, niezwykle kluczowe dla oczyszczania.

Dobrze jest mieć na uwadze, że wrażliwa skóra wymaga od nas nie tylko dbania o rutynę pielęgnacyjną, ale też unikania czynników prowokujących. Jakich? Będą to między innymi warunki atmosferyczne, takie jak zimne i suche powietrze oraz słońce. Nie zaleca się również brania długich gorących kąpieli czy nawet spożywania ostrych potraw. Należy pamiętać również o tym, aby nie przebywać zbyt długo w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz aby zabezpieczyć skórę przed wiatrem i niskimi temperaturami. A co z ochroną słoneczną? Tutaj kluczowe są produkty z filtrami UV, które warto reaplikować w czasie dnia, aby mieć pewność, że kosmetyk dalej działa tak, jak powinien. 

Kosmetyki, które warto stosować, jeżeli skóra jest wrażliwa

Mając na uwadze, że skóra wrażliwa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, należy zwrócić uwagę na to, jakie substancje aktywne pojawiają się w produktach. Należy unikać tych, które są mocno drażniące i będą powodem pojawienia się świądu bądź zaczerwienienia. Lepiej wybierać składniki o właściwościach kojących, nawilżających i odżywczych. W ten sposób działa między innymi alantoina, kwas hialuronowy, mocznik, aloes, pantenol, woda termalna, gliceryna czy ceramidy. 

Lepiej unikać kosmetyków złuszczających zawierających peelingujące drobinki. Mogą zbyt mocno naruszać warstwę ochronną skóry, przez co jej regeneracja będzie trwała zbyt długo. Czego więc używać? Dobrą alternatywą, którą toleruje wrażliwa skóra, są między innymi produkty enzymatyczne oraz delikatne kwasy dodawane do kremów, toników czy serów. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: