Jak wyciskanie pryszczy wpływa na stan naszej cery?

  • 31.03.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wyciskanie pryszczy wpływa na stan naszej cery?
Pojawiające się wągry na nosie czy też inne wykwity zapalne mogą być zwiastunem trądziku pospolitego, który często skutkuje znacznym pogorszeniem kondycji naszej cery. Wypryski mogą być na tyle widoczne, że trudno będzie nam je ukryć, to zaś powoduje znaczne kompleksy. U wielu osób naturalnym odruchem jest wyciskanie pryszczy, ponieważ sądzą, że w ten sposób się ich pozbędą. Jest to jednak bardzo szkodliwy nawyk, z którym należy walczyć. Co się dzieje, kiedy zaczynamy wyciskać zmiany skórne?

 

 

Wyciskanie pryszczy – dlaczego nie pomaga?

Poprzez wyciskanie pryszczy pozbywamy się wydzieliny podskórnej, która często sprawia, że wszelkie guzki i krostki są nie tylko łatwe do zauważenia, ale także bolesne w dotyku. Czynność ta może dać złudne wrażenie, że wykwity goją się szybciej, ponieważ po wyciśnięciu wyprysk jest znacznie mniejszy, wobec czego wydaje nam się, że pozbyliśmy się problemu.

 

Niestety wyciskanie pryszczy może mieć naprawdę opłakane skutki dla naszej cery. Postępując w ten sposób, naruszamy naskórek, niejednokrotnie prowadząc do jego uszkodzenia. W związku z tym istniejący już stan zapalny może się pogłębić. Na dodatek należy pamiętać, że trądzik rozwija się na podłożu wielu czynników, wobec czego ta choroba jest uzależniona m.in. od wewnętrznych reakcji organizmu. Usuwając krostki poprzez ich wyciskanie, wcale nie likwidujemy przyczyny schorzenia.

 

Wyciskanie pryszczy może prowadzić do tego, że trądzik przeniesie się na inne partie twarzy, które do tej pory pozostawały zdrowe. Dzieje się tak dlatego, że przenosimy bakterie na pozostały obszar, chociażby przez to, że pozostają nam one pod paznokciami. Chwilowa ulga może zatem skutkować tym, że zamiast sobie pomóc, jeszcze bardziej zaszkodzimy naszej skórze i trudno będzie nam ją doprowadzić do względnie dobrego stanu.

 

Wągry na nosie, pryszcze – skąd się biorą?

Wągry na nosie, podobnie jak inne zmiany skórne, mogą być wynikiem zaburzonej gospodarki hormonalnej. Dlatego właśnie na trądzik pospolity cierpi duży odsetek nastolatków, ponieważ to w okresie dojrzewania dochodzi do tzw. burzy hormonów. W wieku dorosłym również mogą się pojawiać zachwiania hormonalne – szczególnie panie dostrzegają konsekwencje tego zjawiska w okolicach miesiączki, podczas ciąży czy w trakcie klimakterium.

 

Predyspozycją do występowania wykwitów skórnych jest także posiadanie cery tłustej, czyli takiej, gdzie gruczoły łojowe wytwarzają nadmierną ilość sebum, przez co skóra nieestetycznie się świeci. Łój zalegający na powierzchni naskórka to idealna pożywka dla bakterii. Nie bez znaczenia jest również prowadzony tryb życia, szczególnie nieodpowiednia dieta (pełna tłuszczów, cukrów prostych i wysoko przetworzonych składników), palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a do tego nieumiejętna pielęgnacja.

 

Jeśli nie wyciskać pryszczy, to co robić?

Rankiem, przed wyjściem do pracy albo na ważne spotkanie, łatwo spanikować, kiedy zobaczymy w lustrze dużego pryszcza na środku czoła bądź na brodzie. Bez względu na to, jak bardzo będzie nas kusiło, nie powinniśmy go wyciskać. Zamiast tego zdecydowanie lepiej go potraktować np. maścią cynkową. Cynk to pierwiastek o właściwościach przeciwzapalnych, który zmniejszy zaczerwienienie wokół wyprysku i sprawi, że ten będzie mniej widoczny, a przede wszystkim zacznie szybciej się goić.

 

Jeśli problemy z cerą nie ustają, warto pomyśleć o zmianie diety na zdrowszą oraz o odstawieniu używek. Pomocne mogą się także okazać badania hormonalne, które pozwolą nam wykryć, czy nie doszło do jakichś zaburzeń, które objawiają się poprzez wykwity skórne.

 

Kluczową rolę odgrywa również poprawnie dobrana pielęgnacja, szczególnie wieloetapowe oczyszczanie, na które powinny składać się: demakijaż, mycie oraz tonizacja. W ten sposób sukcesywnie będziemy się pozbywać nadmiaru sebum, zanieczyszczeń powietrza i wszelkich drobnoustrojów, które gromadzą się na twarzy zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Nie należy także pomijać nawilżania i odżywienia, ponieważ w ten sposób wzmacniamy barierę ochronną skóry, dzięki czemu jest mniej podatna na podrażnienia.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: