1% podatku – dlaczego warto nim wesprzeć organizacje pożytku publicznego?

  • 25.03.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
1% podatku – dlaczego warto nim wesprzeć organizacje pożytku publicznego?…
Istnieją dwie bardzo ważne rzeczy, które łączą wielu obywateli Państwa Polskiego. Są to podatki, z których co roku musimy się rozliczać oraz chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Nie brakuje wśród nas osób, które chętnie wspierają swoją rodzinę, znajomych, sąsiadów, a nawet zupełnie obcych ludzi, drobnym gestem lub niewielką sumą pieniędzy. Jednak jest jeszcze jedna możliwość udzielenia pomocy, z której warto skorzystać. Chodzi o akcję związaną z oddaniem 1% podatku. Chociaż to pozornie niewielka kwota, dzięki jej przekazaniu udaje się uzbierać naprawdę bardzo duże sumy. Gdzie trafiają te pieniądze, kto o tym decyduje oraz w jaki sposób można dołączyć do zbiórki?

​Organizacje pożytku publicznego – kto dostaje twój 1% podatku?

O tym, dokąd trafi 1% podatku, decyduje podatnik. Wybierać beneficjentów akcji można spośród tak zwanych organizacji pożytku publicznego. Czym są takie organizacje? Są to pozarządowe instytucje, spółki lub fundacje, które zajmują się działalnością pro publico bono, co oznacza, że działają one dla dobra publicznego, a nie dla osiągnięcia zysku. W praktyce najczęściej oznacza to, że dzięki nim finansowane są kosztowne operacje, sprzęt medyczny, rehabilitacja chorych, jedzenie dla biednych rodzin oraz wiele innych szlachetnych inicjatyw. Niektóre organizacje dają możliwość przekazania 1% podatku na wybraną osobę, która jest podopiecznym takiej fundacji. Jeśli zainteresuje nas jakaś konkretna zbiórka i wzruszy nas los jej bohatera, możemy go wesprzeć, nawet nie mając funduszy na przelanie datków.

​Jak przekazać 1% podatku?

Przekazanie 1% podatku nie powinno nikomu sprawić problemu. Formularz PIT posiada specjalne rubryki, które są przeznaczone do wpisania odpowiednich danych. Potrzebny jest jedynie numer KRS organizacji oraz obliczona kwota, którą przekazujemy. Na stronie https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/ można znaleźć pomocne porady. Warto skorzystać z nich, jeśli przekazuje się 1% po raz pierwszy, aby uniknąć pomyłki.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: