Epokowe arcydzieło poligraficzne ,,La Capella Sistina” w Sochocinie

  • 11.10.2018, 10:30 (aktualizacja 12.10.2018 10:24)
  • Katarzyna Rólka
Epokowe arcydzieło poligraficzne ,,La Capella Sistina” w Sochocinie fot. Katarzyna Rólka
W środę, 10 października, kto nie dotarł jeszcze do Kaplicy Sykstyńskiej, mógł z bliska przyjrzeć się nawet najmniejszemu szczegółowi XV i XVI wiecznych fresków i posłuchać o historii ich powstawania odwiedzając Sochocin. Tam, na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej przybyli przedstawiciele Domu Emisyjnego Manuscriptum z niezwykłym projektem wydawniczym. Został zaprezentowany monumentalny album „La Capella Sisitina” odtwarzający dzieła w skali 1:1 i z prawie 100% zgodnością kolorystyczną.

Kaplica Sykstyńska  swoją sławę zawdzięcza Michałowi Aniołowi i freskom, które na niej namalował. Jest jednym  z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego i znajduje się w samym sercu Watykanu. Nazwa Kaplicy Sykstyńskiej pochodzi od papieża Sykstusa IV.

To właśnie te dzieła zostały idealnie oddane w albumie 3 – tomowym ,,La Capella Sistina”, który odniósł sukces w Warszawie.

W środę, 10 października na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej, a dokładnie jej dyrektora – Renaty Krawczyk, album zagościł przez jeden dzień w  Sochocinie. Jego prezentacja odbyła się najpierw dla młodzieży z miejscowej szkoły podstawowej w godz. południowych, a następnie o 17.30  dla zaproszonych gości wśród których byli m.in. Wójt Gminy Sochocin- Andrzej Romatowski, ks.kan. proboszcz z parafii Smardzewo – Henryk Dymek czy delegacja z płońskiej MBP im. H.Sienkiewicza. Sochocin to jedyna miejscowość z gminy wiejskiej w Polsce, gdzie gościł album.

Album ,,La Capella Sistina” jest wynikiem przeprowadzonej Ekskluzywnej Kampanii Fotograficznej, trwającej 65 nocy podczas których dwóch fotografów - Carlo Vannini i Ghigo Roli na ponad 11 metrowych rusztowaniach i z 7 metrowymi statywami dokumentowało każdy najmniejszych szczegół wspaniałych dzieł sztuki, robiąc w sumie ponad 270 tysięcy zdjęć w najwyższej rozdzielczości. Całość przedsięwzięcia była możliwa dzięki użyciu specjalnych technik laserowych i zaawansowanego technologicznie sprzętu.

Album został wydany w 3 tomach, w gigantycznym formacie (43.5 × 61 cm) na wysokiej jakości papierze, który oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9%. Narratorem albumu i kuratorem przedsięwzięcia jest historyk sztuki Antonio Paolucci, były dyrektor Muzeów Watykańskich. Za sprawą Domu Emisyjnego Manuscriptum do Polski trafiło 50 egzemplarzy i pomimo wysokiej ceny szybko rozszedł się prawie cały nakład.

Spotkanie w Sochocinie poprowadzili Dawid Kotowski  i Dorota Wielgopolan.

                                             

Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe