Rozmowa z Anną Wyrwich - wicedyrektorem ZS im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście

  • 24.09.2018, 13:34
  • Katarzyna Rólka
Rozmowa z Anną Wyrwich - wicedyrektorem ZS im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście fot. Katarzyna Rólka
,,Z tradycją w nowoczesność czyli polsko-ukraińskie gotowanie” to projekt realizowany przez szkołę z Nowego Miasta i Kijowa, poprzez który młodzi ludzie podzielą się swoimi tradycjami kulinarnymi oraz także doskonaleniem języka. O projekcie rozmawiamy z wicedyrektor ZS w Nowym Mieście i zaraz jego koordynatorem – Anną Wyrwich.

Extra Płońsk: Jest Pani koordynatorem projektu ,,Z tradycją w nowoczesność czyli polsko-ukraińskie gotowanie”. Co jest jego celem?

Anna Wyrwich: Celem projektu realizowanego pomiędzy uczniami Liceum i Gimnazjum wchodzących w skład Zespołu Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście, a uczniami 144 Liceum  im. G. Wasienka w Kijowie jest przede wszystkim wzmacnianie polsko-ukraińskiego dialogu międzykulturowego, poprzez  budowanie postaw otwartości i zrozumienia  wśród młodych uczestników projektu. Ponadto uczestnicy projektu będą znali tradycje kuchni polskiej i ukraińskiej charakterystycznej dla regionu stolic obu krajów, dowiedzą się jakie istnieją nawyki żywieniowe wśród młodzieży w dorosłych w Polsce i na Ukrainie. Dzięki wypracowanej wspólnie przez grupę projektową polsko-ukraińskiej książce kucharskiej młodzież będzie potrafiła zachować narodowe tradycje kulinarne świadomie planując codzienne zdrowe posiłki.

Extra Płońsk: W realizowanym projekcie jest wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej tj. z Nowego Miasta i Kijowa…

Anna Wyrwich: Formą realizowanego przez nas projektu  finansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży są spotkania młodzieżowe. Pierwsze z nich trwa 8 dni odbywa się w Polsce w terminie 14-21 września 2018, zaś kolejne spotkanie młodzieżowe realizowane będzie w Kijowie, stolicy Ukrainy gdzie grupa projektowa licząca łącznie 24 uczestników i 4 opiekunów spędzi 6 dni.

Extra Płońsk: Czy wcześniej wasza szkoła realizowała podobny projekt ?

Anna Wyrwich: Od roku szkolnego 2015/2016, w wyniku międzynarodowych warsztatów „Polsko-Ukraińska SWATKA” organizowanych przez Fundację Edukacja dla Demokracji, rozpoczęła się współpraca ze 144 Liceum im. G.Wasienka w Kijowie. Od początku nawiązania współpracy jestem koordynatorem działań pomiędzy naszymi szkołami. Uczniowie i nauczyciele z Kijowa dwukrotnie, w czerwcu 2016 i czerwcu 2017, odwiedzili szkołę w Nowym Mieście, a grupa  uczniów pod opieką dwóch nauczycieli gościła w kijowskim liceum w październiku 2017.

Extra Płońsk: Proszę troszeczkę zdradzić, jaka jest kuchnia ukraińska ?

Anna Wyrwich: Kuchnia ukraińska jest zapewne bardzo smakowita, tradycyjna, domowa - ale na ten temat będę mogła więcej opowiedzieć po powrocie z Kijowa, a wydana przez grupę projektową książka kucharska stanowić będzie z pewnością istną skarbnicę wiedzy na ten temat.

Extra Płońsk: Czy młodzież wykazuje zainteresowanie kulinarnym projektem ?

Anna Wyrwich: W dzisiejszych czasach, być może poprzez media, kulinaria stały się bardzo popularne również wśród młodych ludzi. Dlatego też projekt „ Z tradycją w nowoczesność, czyli polsko-ukraińskie gotowanie” jest odpowiedzią na potrzeby i zainteresowania młodych ludzi, będących uczniami obu szkół. Ponadto podczas realizacji takich projektów niezwykle ważne dla jego uczestników są również zdobywane umiejętności w zakresie zarządzania projektem, zdobywanie nowych doświadczeń, doskonalenie kompetencji językowych z zakresu języka rosyjskiego i angielskiego.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Katarzyna Rólka

Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe