Adam Struzik Honorowym Obywatelem Płońska

  • 23.09.2018, 19:49 (aktualizacja 23.09.2018, 19:53)
  • Sylwia Barcińska
Adam Struzik Honorowym Obywatelem Płońska fot.mazovia.pl
Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Płońska. Decyzja zapadła na wrześniowej sesji Rady Miejskiej. Jednak radni nie byli zgodni. Opozycja protestowała przed nagradzaniem aktywnego polityka w trakcie kampanii wyborczej.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, iż 7 września wpłynął wniosek szkół podstawowych i przedszkoli, których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Płońsk, Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej o nadanie Tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Płońska” Panu Adamowi Struzikowi. Analogiczny wniosek złożyła także grupa Radnych Rady Miejskiej w Płońsku.

Tytuł został nadany za wieloletnią owocną współpracę oraz szczególne zasługi dla miasta Płońska i jego mieszkańców. - Ponadto, Pan Adam Struzik jest wielkim orędownikiem działalności samorządu lokalnego.(…) Podczas kadencji Adama Struzika jako Marszałka zrealizowano wiele projektów gospodarczych i społecznych, co przełożyło się na poprawę warunków życia mieszkańców w naszym mieście. Poprzez swoje zaangażowanie w sprawy lokalne przyczynił się do rozwoju Miasta Płońska. Promuje nasze miasto w Polsce i na świecie. – argumentowali wnioskodawcy.

Opozycja mówi NIE

Radny Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej Wojciech Bluszcz złożył wniosek formalny o zdjęcie z programu obrad tego punktu i tym samym odstąpienie od nadania tytułu. Radny argumentował, iż w gronie dziesięciu osób, którym zostało nadane honorowe obywatelstwo, nie było żadnego aktywnego polityka. Uznał za szczególnie niestosowne nadawanie takiego wyróżnienia w trakcie kampanii wyborczej przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi, w których marszałek bierze udział.

Burmistrz Andrzej Pietrasik i przewodniczący Rady Henryk Zienkiewicz na takie argumenty wyliczyli, iż co najmniej pięciu z honorowych obywateli było politykami. Jednak  jak dodawała opozycja - w chwili nadawania tytułu już nieaktywnymi politycznie.

Radny Krzysztof Tucholski mówił, że Marszałek wykonuje swoje obowiązki zawodowe, za które dostaje pensję. Każdy inny pracownik na jego miejscu wykonywałby taką samą pracę wobec płońskiego samorządu, nie ma więc potrzeby dodatkowego nagradzania. Marszałek ma do rozdysponowania rządowe fundusze na projekty, nie jest prywatnym filantropem. Poddawał również pod wątpliwość, czy sam marszałek chciałby w atmosferze krytycznych ocen opozycji i braku wspólnego zdania rady otrzymywać ten tytuł.

Wniosku ostatecznie nie zdjęto, został on liczbą 12 głosów „za” przegłosowany. Wniosek poparli radni zjednoczeni w koalicji rządzącej.

Oto lista obecnych Honorowym Obywateli Miasta Płońska: Stanisław Ryszard Dobrowolski, Stefan Wesołowski, Jan Osowski, Barbara Wachowicz, Jerzy Wierzchowski, Szewach Weiss, Shmuel Rifman, Witold Grzebski, ks. Edmund Makowski, Karol Otto Kotz.

 

Sylwia Barcińska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe