Narodowe Czytanie ,,Przedwiośnia” w Płońsku

  • 10.09.2018, 12:21 (aktualizacja 10.09.2018 12:28)
  • Katarzyna Rólka
Narodowe Czytanie ,,Przedwiośnia” w Płońsku fot. Katarzyna Rólka
Rok 2018 jest rokiem ogólnopolskiego czytania ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które przypada na 8 września. Również w Płońsku odbyło się ono z udziałem zaproszonych gości oraz miłośników literatury. Gościem specjalnym był aktor teatralny, filmowy i dubbingowy –Jacek Rozenek.

W setną  rocznicę odzyskania niepodległości Polacy zdecydowali się na ostatnią  powieść Stefana Żeromskiego ,,Przedwiośnie”. W zamyśle inicjatorów Narodowego Czytania było propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa czy zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. Narodowe Czytanie, które było już siódmą odsłoną polskiej akcji społecznej  odbywało się w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach, w bibliotekach, teatrach, szpitalach, parkach i odbyło się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Ponadto klasyka  polskiej literatury czytana była w ponad 2700 miejscach na całym świecie.

W sobotę, 8 września w sali wielofunkcyjnej płońskiego MCK-u, wybrane fragmenty wspólnie czytali  samorządowcy miasta, powiatu i gminy Płońsk, miłośnicy literatury, młodzież szkolna, oraz nie zabrakło europoseł Julii Pitery. Gościem specjalnym był aktor teatralny, filmowy i dubbingowy – Jacek Rozenek. Zebranych uczestników powitały: dyrektor MBP im. H.Sienkiewicza – Bożena Kaliściak oraz Elżbieta Wiśniewska – dyrektor płońskiego centrum kultury. Można było usłyszeć także list prezydenta RP, odczytany przez Burmistrz Płońska – Andrzeja Pietrasika oraz fragment z ,,Antologii dla Niepodległej” Jana Pawła II odczytany przez ks. kanonika  Zbigniewa Sajewskiego z parafii pw. św. M.M.Kolbe w Płońsku.

W akcję zaangażowały się wszystkie płońskie szkoły: Szkoła Podstawowa  nr 1 im. B.Chrobrego, Szkoła Podstawowa nr 2 im. J.W.Jędrzejewicza, Szkoła Podstawowa nr 3 im. S.Wyspiańskiego, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Papieża Jana Pawła II, Zespół Szkół  Ogólnokształcących im. H.Sienkiewicza, Zespół Szkół nr 1 im. S.Staszica, Zespół Szkół nr 2 im. L.Rutkowskiego.

Tradycyjnie jak co roku na Narodowe Czytanie zaprosili : Burmistrza Miasta Płońska, Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku, Miejskie Centrum Kultury przy wsparciu płońskiego Starostwa Powiatowego.

 

Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe