Polsko-ukraińska wymiana młodzieży w Nowym Mieście

  • 5.09.2018, 12:36
  • RED
Polsko-ukraińska wymiana młodzieży w Nowym Mieście fot. zbiory Szkoły
Poznawanie kulinarnych smaków ukraińskiej kuchni to ciekawy projekt, szczególnie dla młodzieży. Jego przewodnie hasło to: ,,Z tradycją w nowoczesność czyli polsko- ukraińskie gotowanie”. Realizuje go Zespół Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście i 144 Liceum im. G. Wasienki z Kijowa.

W projekcie wezmą udział 2 grupy: łącznie 24 uczniów. Grupa z Ukrainy liczyć będzie 6 dziewcząt i 6 chłopców, grupa z Polski 8 dziewcząt i 4 chłopców, wszyscy w wieku 14 -18 lat. Projekt obejmie 2 spotkania: pierwsze w dniach14-21.09.2018 w Nowym Mieście, kolejne w terminie 30.09-5.10.2018, w Kijowie.

Tematem projektu jest kuchnia polska i ukraińska inspirowana doświadczeniem czerpanym z narodowych kulinarnych tradycji obu krajów zestawiona z dzisiejszymi przyzwyczajeniami dotyczącymi sposobu odżywiania się współczesnej młodzieży. Celem jest wydanie polsko-ukraińskiej książki kucharskiej, dzięki której młodzież będzie potrafiła zachować narodowe tradycje kulinarne świadomie planując codzienne, zdrowe posiłki, dbając o zdrowy sposób życia. Materiały do tej wyjątkowej publikacji będą pozyskiwane w Polsce i Ukrainie, źródła których min. stanowić będą: filmy, ankiety, różnorodne warsztaty kulinarne. Ponadto w Polsce zostaną przygotowane ulotki informacyjne, a w Ukrainie wystawa - Modnie być zdrowym. Gromadząc materiał do książki kucharskiej grupa projektowa odwiedzi polską stolicę piernika – Toruń oraz ciekawe kulinarnie miejsca w Kijowie.

 - „Poznawanie świata dla młodego człowieka jest bardzo ważne. Dzięki temu projektowi mamy możliwość zawrzeć nowe znajomości i poszerzyć wiedzę na temat kultury i narodowej kuchni nowych przyjaciół ze wschodu. Nie możemy doczekać się, aż przyjmiemy naszych kolegów z Ukrainy, wspólnie spędzimy czas poznając swoje obyczaje i siebie,, -  powiedzieli Maja, Wiktoria i Łukasz.

Projekt został sfinansowany z Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Koordynatorem projektu jest Anna Wyrwich z Zespołu Szkół w Nowym Mieście.

Patronat medialny nad projektem objęła gazeta ,,Extra Płońsk”.

 

 

RED

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe