Nowomiejskie Dożynki

  • 3.09.2018, 10:39
  • Katarzyna Rólka
Nowomiejskie Dożynki fot. Katarzyna Rólka
W niedzielę, 2 września w Nowym Mieście odbyły się coroczne dożynki. Ceremonia dzielenia się chlebem dożynkowym poprzedzona była uroczystą mszą w kościele św. Anny, a tegoroczny wieniec na Święto Plonów przygotowała wieś Władysławowo.

Dożynki to największe święto rolników będące ukoronowaniem całorocznej ich pracy. W ceremonii dożynkowej najważniejszy jest wieniec,  który nazywany jest plonem ponieważ symbolizuje urodzaj.

Parafialno-Gminne Święto Plonów jest już coroczną tradycją w Nowym Mieście. Mieszkańcy nowomiejskiej Gminy uczestniczyli w uroczystej mszy dziękczynnej, którą celebrował proboszcz miejscowej parafii ks. Wojciech Brzozowski, a następnie po procesji podzielili się chlebem dożynkowym. Na tak ważnym  dla rolników święcie plonów obecni byli: Wójt Gminy Nowe Miasto- Sławomir Zalewski oraz Przewodniczący Rady Gminy- Marek Caliński.

Wokół kościoła na stoiskach czekało wiele pyszności jak żurek, chleb ze smalcem czy pyszne ciasta. Dla każdego coś pysznego. Nikt tego dnia nie był głodny na nowomiejskich dożynkach. Dożynki to cenna tradycja, którą trzeba pielęgnować i kultywować.

Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe