Bawili się na Biesiadzie Romskiej!

  • 23.07.2018, 10:15 (aktualizacja 23.07.2018 10:22)
  • Katarzyna Rólka
Bawili się na Biesiadzie Romskiej! fot. Katarzyna Rólka
W sobotę, 21 lipca przy MCKSiR w Raciążu odbyła się Biesiada Romska. Gwiazdą wieczoru był Dziani i Cygańskie Gwiazdy. Wystąpił także zespół taneczny ,,Romanca” z Płońska. Przednia zabawa trwała do północy.

Sobota była dniem kiedy w Raciążu wiele się działo. Do południa odbył się Rajd Rowerowy, a dekorowanie zwycięzców przez burmistrza miasta Mariusza Godlewskiego nastąpiło w godzinach popołudniowych na Biesiadzie Romskiej.

Biesiada Romska w Raciążu to niezwykła atrakcja, szczególnie dla miłośników muzyki romskiej. Miała ona na celu przybliżyć przede wszystkim promowanie kultury Romów, przybliżenie kultury romskiej oraz ukazanie jej różnorodności. Porywająca, skoczna muzyka przyciągnęła na raciąski plac przy MCKSiR bardzo liczną publiczność w słoneczną sobotę, którzy wspólnie się bawili przy rytmach cygańskich. Na scenie usytuowanej w parku jako pierwszy zaprezentował się zespół taneczny ,,Romanca” z Płońska pod kierunkiem Stanisławy Rólki. Choć zespół powstał wiosną 2017 roku to  na swoim koncie posiada wiele znaczących występów. Wielokrotnie koncertuje także poza powiatem płońskim. Na Biesiadzie Romskiej ich barwne stroje oraz  taneczne układy wzbudziły aplauz zebranej publiczności.

Około godziny 19.30 sceną zawładnął Dziani i Cygańskie Gwiazdy. Muzyka romska jest jednym z nieodłącznych elementów kultury romskiej. Koncert raciąski jak każdy inny to prawdziwy pokaz niezwykłych umiejętności artystycznych Dzianiego oraz członków zespołu. Na scenie zaprezentowali się także wnuczęta Don Vasyla. Można było zauważyć, że takie talenty muzyczne w tej rodzinie  ma się od urodzenia. Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć także o kulturze i zwyczajach romskich. Prowadzącymi Biesiadę Romską byli: Anna Mika i Andrzej Świder.

Podczas biesiady nie zabrakło ogniska, degustacji potraw romskich i pokazu pięknych sukien romskich. Organizatorami raciąskiej Biesiady Romskiej  byli: MCKSiR im. R.Kaczorowskiego w Raciążu, Miasto Raciąż, Gmina Raciąż.

Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe