Kierowco, wiesz co to jest korytarz życia?

  • 2.07.2018, 09:23 (aktualizacja 02.07.2018 09:28)
  • źródło: www. mazowiecka.policja.gov.pl
Kierowco, wiesz co to jest korytarz życia?
Nauczyliśmy się jeździć autostradami, wielu kierowców już wie, co to jazda na suwak, ale z korytarzem życia mamy jeszcze spory kłopot. A dzięki niemu karetka może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Co to jest i jak go stosować?

Korytarz życia to nic innego, jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach, drogach ekspresowych czy w miastach, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki.
Jak utworzyć korytarz?
Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa. Nie czekaj, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu, pozostawiając sporo przestrzeni między autami. W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo. Nawet jeśli miałbyś najechać na pas awaryjny. W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych. Uwaga! Mogą nim jeździć w dwa kierunki.
Co z pasem awaryjnym?
Jak twierdzą ratownicy, pas awaryjny często bywa zablokowany. Przyczyn może być wiele od auta z przebitą oponą, przez samochody z "ugotowanym" silnikiem po resztki opon, zderzaków leżące na jezdni. Poza tym pas awaryjny jest wąski.
To obowiązek
Pierwsze korytarze życia zaczęto stosować jeszcze w latach 80-tych. W Niemczech, Austrii, Czechach i Szwajcarii, na Węgrzech i Słowenii mają dzisiaj formę prawną. Za brak ich stosowania grożą wysokie mandaty. W Niemczech za niezostawienie miejsca karetce można zapłacić ok. 700 euro, a za jazdę takim korytarzem cywilnym samochodem ponad 3 tys. euro. W Polsce trwają prace nad usankcjonowaniem korytarzy życia. Projekt konsultują m.in. Ministerstwa - Zdrowia oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mimo to już dzisiaj Policja apeluje, by w razie wypadku kierowcy na
pasie ruchu w pierwszym od lewej zjechali do lewej krawędzi jezdni albo na pas rozdziału lub pas zieleni, a kierowcy na prawym pasie - na prawo. Może w ten sposób uratować komuś życie. Warto o tym pamiętać przed zbliżającymi się wakacyjnymi wyjazdami.


 

źródło: www. mazowiecka.policja.gov.pl
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe