Oznakuj swój rower. Policja ostrzega....

  • 27.06.2018, 10:56 (aktualizacja 27.06.2018 11:08)
  • info za KPP Płońsk
Oznakuj swój rower. Policja ostrzega.... fot.tygodnikzamojski.pl
W związku z tym, że w Płońsku zdarzają się coraz liczniejsze przypadki kradzieży rowerów, Komenda Powiatowa Policji w Płońsku zachęca wszystkich właścicieli jednośladów do znakowania rowerów. Oznaczenie zostaje naniesione na ramie roweru w widocznym miejscu przyrządem typu "engrawer".

Na naniesiony numer zostaje przylepiona naklejka z kodem zawierającym numer identyfikacyjny. Podczas znakowania wypełniana jest karta identyfikacyjna, która jest przechowywana w jednostce, a właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny.

Policja będzie dysponować bazą zawierającą dane osób, które zdecydowały się oznakować swoje rowery. Dzięki temu w przypadku ich ewentualnej kradzieży i późniejszego odzyskania, możliwa będzie błyskawiczna identyfikacja właściciela.

By zminimalizować ryzyko utraty swojego jednośladu należy pamiętać by nie  pozostawiać go bez zabezpieczenia w miejscu ogólnie dostępnym: przed sklepem, bankiem, pocztą, na klatce schodowej. Pamiętajmy, że jednoślad pozostawiony bez zabezpieczenia może zainteresować  złodzieja.  Stosujmy linki rowerowe do przypinania roweru, do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem. Jeśli pozostawiamy rower w piwnicy to zadbajmy o jak najlepsze jej zabezpieczenie– złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał.  Z pozostawianego roweru zdejmujmy liczniki, lampki bateryjne, a nawet siodełko (jeśli jest mocowane za pomocą szybkozłącza), złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej nim uciec. Warto nanieść na swój jednoślad znaki charakterystyczne, o których tylko my będziemy wiedzieli, pozwoli to na sprawną identyfikację w przypadku odnalezienia skradzionego roweru. Zachowajmy kartę gwarancyjną roweru a jeśli już jej nie mamy to spiszmy numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne. Dobrze jest sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie wraz z dowodem zakupu policjantom.
Kupując rower z tzw. „drugiej ręki” sprzedającego poprośmy o pokazanie np. dowodu zakupu lub gwarancji, a w przypadku wątpliwości wraz ze sprzedającym i rowerem udajmy się do najbliższej jednostki policji, gdzie funkcjonariusze sprawdzą czy rower nie jest kradziony. W przypadku kradzieży niezwłocznie należy powiadomić o tym policjantów.


Rower można znakować w Komendzie Powiatowej Policji w Płońsku przy ul. 1-go Maja 3 po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (023) 662-15-23 lub (023) 662-15-18. Znakowaniem rowerów zajmują się funkcjonariusze Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji KPP w Płońsku. Z rowerem do oznakowania powinna zgłosić się osoba dorosła wraz z dowodem osobistym i w miarę możliwości dowodem zakupu. Bliższych informacji udziela Kierownik Rewiru Dzielnicowych aspirant sztabowy Paweł Wudarczyk tel.(023) 662-15-23.
Znakowanie jest bezpłatne. Odbywa się także przy okazji różnego rodzaju festynów, imprez kulturalno - sportowych z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych.

info za KPP Płońsk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe