J. Grabowski: „Kluczem sukcesu jest siła tradycji Poświętnego.”

  • 11.06.2018, 10:11 (aktualizacja 11.06.2018 10:17)
  • Sylwia Sobótka
J. Grabowski: „Kluczem sukcesu jest siła tradycji Poświętnego.” Fot. zbiory prywatne rozmówcy
Już wkrótce, w dniach 16-17 czerwca na Poświętne, jak co roku zawitają tłumy wystawców i zwiedzających na Mazowieckie Dni Rolnictwa i Mazowiecką Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Dyrektor MODR Oddział Poświętne w Płońsku Jarosław Grabowski w rozmowie z tygodniem EXTRA opowiada o recepcie na sukces imprezy, licznych konkursach oraz o tym za co osobiście lubi i ceni Mazowieckie Dni Rolnictwa.

EXTRA PŁOŃSK: Panie Dyrektorze, przed nami dziewiętnasta edycja Mazowieckich Dni Rolnictwa i Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Na czym polega fenomen tej imprezy? Czy kluczem do kilkudziesięciotysięcznej liczby zwiedzających jest różnorodność stoisk, fachowe doradztwo na targach, czy może unikatowa atmosfera? Co Pańskim zdaniem przesądza o popularności MDZ?

Jarosław Grabowski: Mazowieckie Dni Rolnictwa są przedsięwzięciem zakrojonym na ogromną skalę. To flagowa impreza z organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku. Uczestnicy MDR mogą spodziewać się, podobnie jak w latach ubiegłych, wielu atrakcji i interesujących wydarzeń. Na powierzchni 3 hektarów dla zwiedzających zostanie udostępniona wystawa maszyn, sprzętu i urządzeń rolniczych oraz oczywiście wystawa zwierząt. Jako jeden z nielicznych ośrodków w kraju dysponujemy własnym polem doświadczalnym. Kluczem sukcesu jest siła tradycji Poświętnego. W sierpniu 1923 roku Sejmik Powiatu Płońskiego zdecydował o powołaniu na bazie majątku Poświętne Ogniska Kultury Rolnej. Doradztwo rolnicze na Poświętnem jest najstarszą tego typu instytucją w Polsce i swoją tradycją znakomicie wpisuje się w obchody 100-lecia Niepodległej Polski. To sztafeta pokoleń rolników i pracujących z nimi doradców, sztafeta trwająca do dzisiaj.

Podczas MDR można będzie się zapoznać z najnowszą ofertą w zakresie hodowli i nasiennictwa, chemii rolnej, produkcji pasz, preparatów weterynaryjnych, ofertą przetworów branży rolno-spożywczej.  Bogatą ofertę przedstawią przedsiębiorcy zajmujący się budownictwem, ogrodnictwem, pszczelarstwem, ochroną środowiska. Do korzystania ze swoich usług zachęcą wydawnictwa rolnicze, firmy ubezpieczeniowe i doradcze. Wystawie towarzyszy kiermasz ogrodniczy oraz stoiska potwierdzające różnorodność dziedzictwa kulturowego polskiej wsi .Wreszcie pole doświadczalne - nasza chluba. Skalę prowadzonych różnego rodzaju doświadczeń najlepiej obrazuje liczba ok. 700 poletek. Zainteresowani rolnicy szczegółowe informacje uzyskają w przewodniku po polu doświadczalnym opracowanym przez naszych specjalistów.

W tym roku przygotowaliśmy także bardziej rozbudowaną część artystyczną oraz prelekcję dotyczącą historii rolnictwa i doradztwa. Jubileusz Niepodległej jest doskonałą okazją, by opowiedzieć dzieje ojczyste także poprzez – często mniej znane – historie lokalne.
 

EXTRA PŁOŃSK: Mieszkańcy kochają również liczne konkursy,  w których mogą pochwalić się wiedzą rolniczą, dorodnymi zwierzętami, czy też umiejętnościami w zaprzęganiu koni. Proszę o powiedzieć nam o tegorocznych konkursach.

Jarosław Grabowski: Wystawie towarzyszą kolejne edycje: X Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych, XXIII Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi, VIII Turniej Ekologiczny, konkursy na: Hit Targowy i Najciekawsze Stoisko. Odbędzie się też podsumowanie konkursu Bezpieczne Gospodarstwo –KRUS.Hodowcy zaprezentują hodowlane okazy w grupach: bydło mleczne i klacze. Najlepsze zwierzęta zostaną nagrodzone tytułami czempionów w poszczególnych kategoriach.Dodatkowo przewidziano szereg atrakcji  i pokazów z udziałem pięknych zwierząt. Jedną ze stałych atrakcji targów jest Turniej Ekologiczny, który od 8 lat cieszy się ogromną popularnością osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Zapraszamy serdecznie także w tym roku wszystkich, którzy szanują naturę i lubią dobrą zabawę z dodatkiem rywalizacji do udziału w turnieju.Głównym celem turnieju jest uwrażliwienie mieszkańców obszarów wiejskich,szczególnie tych najmłodszych na potrzebę ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw ekologicznych. Turniej jest świetną okazją do wykazania się wiedzą z zakresu ekologii i przyrody, ale też umiejętnościami sprawnościowymi.

EXTRA PŁOŃSK: Za co Pan osobiście lubi Mazowieckie Dni Rolnictwa?

Jarosław Grabowski: Za to, że jest świętem całej wspólnoty. Za niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Za możliwość posumowania i uhonorowania całorocznej służby doradców na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich. Jakże miło odbierać liczne telefony z pytaniem – kiedy w tym roku organizujecie MDR, bo nie mogę przegapić tego wydarzenia.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Sylwia Sobótka

 

Sylwia Sobótka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe