,,Ignacy Jan Paderewski - artysta i mąż stanu" - koncert

  • 28.05.2018, 11:15 (aktualizacja 28.05.2018 11:29)
  • Katarzyna Rólka
,,Ignacy Jan Paderewski - artysta i mąż stanu" - koncert fot. Katarzyna Rólka
W czwartek, 24 maja w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Płońsku, Filharmonia Narodowa wystawiła koncert pt. ,,Ignacy Jan Paderewski - artysta i mąż stanu". Ponadto w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, a ta wybitna postać nierozerwalnie jest związana z tym wydarzeniem.
Comiesięczne koncerty prezentowane w auli koncertowej płońskiej PSM I st. są bardzo zróżnicowane. Jednak w maju artyści z Filharmonii Narodowej postanowili nawiązać do wybitnego męża stanu i zarazem artysty którym był Ignacy Jan Paderewski. 
 
Zgromadzona publiczność podczas koncertu mogła poznać dzieciństwo  i karierę artystyczną słynnego artysty. Pochodzący z Kuryłówki kompozytor już od dzieciństwa był uzdolniony muzycznie i grał na rodzinnym starym fortepianie. Jego nauczycielem był Michał Babiński, były powstaniec listopadowy, który uczył go historii, geografii, języka francuskiego oraz literatury polskiej. Został wychowany w etosie miłości do ojczyzny i poczucia obowiązku wobec rodaków. Ignacy Jan Paderewski nazywany był największym mistrzem, królem pianistów oraz ,,czarodziejem klawiatury". Pełnił  także funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych.
Na płońskiej scenie w PSM I st. zaprezentowali się tancerze Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA, zaś przy fortepianie zasiadła Marta Guzik, skrzypce - Paulina Kusa.  Dla zebranych młodych płońszczan to była wspaniała lekcja historii i muzyki. Prowadzącym koncert był Jarosław Praszczałek.
Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe