Opozycja powiedziała „nie”, jednak Burmistrz otrzymał absolutorium

  • 28.05.2018, 09:33 (aktualizacja 28.05.2018 11:12)
  • Sylwia Sobótka
Opozycja powiedziała „nie”, jednak Burmistrz otrzymał absolutorium
W czwartek, 24 maja odbyła się sesja absolutoryjna, podczas, której Burmistrz oraz Skarbnik Miasta składali sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2017. Zwolennicy podnieśli rękę „za”, jednak opozycja oponowała przed udzieleniem absolutorium Burmistrzowi. Radny Krzysztof Tucholski krytykował wykonanie budżetu, jak twierdził faktyczne zadłużenie miasta wynosi około 40%.

Sesja rozpoczęła się od miłego akcentu wręczania nagród. Dyplomy i prezenty odebrali zawodnicy i trenerzy Płońskiej Akademii Futbolu za awans do ligi okręgowej oraz sukces młodzieży na turnieju w niemieckim Zell. Natomiast Płońską Wieżę odebrał zastępca dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych Grzegorz Świętorecki. Następnie krótkie wystąpienie miał archeolog Grzegorz Smoliński, który dokonał prezentacji wyników badań archeologicznych Płońska ( materiał o tym opublikujemy w kolejnym wydaniu Tygodnika ).

M. Kośmider: „Taka odpowiedź Urzędu to skandal”

Wśród pytań i interpelacji radnych pojawił się wątek radnego z ramienia PiS Marcina Kośmidra. Radny nawiązywał do odpowiedzi, jakie dostał z urzędu na pytanie złożone o nagrody finansowe, premię dla 11 osób zatrudnionych w UM Płońsk w latach 2014-2018 na wyższych i kierowniczych stanowiskach. Otrzymał na nie odpowiedź w dwóch wersjach, opatrzoną tą samą sygnaturą. Jak później wytłumaczyła Sekretarz Krystyna Marszał – Jankowska odpowiedzi dotyczące tej samej sprawy muszą być oznaczone jedną i tą samą sygnaturą.  Radny natomiast twierdził, że to skandal, ponieważ w pierwszej odpowiedzi Radny otrzymał informację, iż dyskryminuje pracowników pytając tylko o premie części z nich. Radny żądał przeprosin od burmistrza.

Krzysztof Tucholski wraca do tematu sprzedaży działki PGK

Temat sprzedaży działki przy obwodnicy wschodniej, należącej do spółki miejskiej PGK, która została przez Przedsiębiorstwo sprzedana kilka miesięcy wcześniej wrócił za sprawą radnego Krzysztofa Tucholskiego. Radny przedstawił operat szacunkowy , na podstawie, którego działka była wyceniona do sprzedaży. Jak wskazywał wartość działki miała być szacowana na podstawie podobnych wielkością, lokalizacją , przeznaczeniem do innych działek w Płońsku. Jednak zdaniem radnego cena , która wyszła z szacunków -  1600 000 złotych i za którą sprzedano grunt jest zaniżona, a działka powinna być sprzedana za kilkakrotnie wyższą sumę. Za przykład podawał działkę sprzedaną pod McDonald za około 12 mln złotych, która znajduje się kilkaset metrów dalej. Jak mówił radny, nikt z nas, gdyby sprzedawał taką działkę prywatnie nie wyceniłby jej tak nisko. Burmistrz Miasta kontrował, iż działka nie jest tak atrakcyjna jak wskazuje radny Tucholski, ponieważ około 1/3 niej to teren zalewowy.

Absolutorium. Dyskusja na linii Tucholski- Pietrasik

Scenariusz udzielania burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonaniu budżetu za rok 2017 łudząco przypominał sesję sprzed roku. Tak jak w roku ubiegłym, głos w sprawie zajmowali polityczni przeciwnicy – Andrzej Pietrasik i Krzysztof Tucholski.  Radny Tucholski poruszył kwestie wszystkich nieudanych w jego opinii inwestycji i decyzji miasta, a mówił m.in. o torze kartingowym na Rutkach, ogólnym niezagospodarowaniu terenu rekreacyjnego przy Rutkach, drogach osiedlowych, które nie zostały utwardzone asfaltem, a  jedynie w jego ocenie prowizorycznie zabezpieczone, tablicy przy figurce Matki Bożej. Dyskusję na argumenty zakończyło głosowanie radnych, którego wynik nikogo nie zaskoczył –  siedmioosobowa opozycja była przeciw, reszta radnych podniosła rękę „za” udzieleniem burmistrzowi absolutorium . Lecz zanim doszło do dyskusji  i głosowania w tym punkcie burmistrz wraz ze Skarbnik Miasta Janiną Lusawą przedstawili bilans wykonania budżetu za rok 2017.

Dochody miasta ogółem wyniosły 93 069 847,22 złotych, wydatki ogółem 93 492 932,02 złotych. Łączna kwota długu na dzień 31.12.2017 roku wynosiła 27 282 283,41 zł, co stanowi 29,31% wykonanych dochodów ogółem.

Natomiast łączna kwota długu wraz z poręczeniami na dzień 31.12.2017 roku wynosiła 29 108 979,15 zł, co stanowi 31,28% wykonanych dochodów ogółem.

Imienne wyniki głosowania

Adamska-Jasińska Małgorzata Za, Adamuszewski Marek Za, Aleksandrowicz Zygmunt Przeciw, Barański Arkadiusz Za, Bidas Małgorzata Za, Bluszcz Wojciech Przeciw
Braulińska Alina Za, Gzylewska Agnieszka Przeciw, Kośmider Marcin Przeciw, Kwiatkowski Andrzej Za, Nowakowski Benedykt Za, Piątkowska Ewa Za, Piekarz Agnieszka Za, Prusak Mariusz Za, Przedpełski Grzegorz Za, Tucholski Krzysztof Przeciw
Uniewski Marcin Przeciw, Zienkiewicz Henryk Za, Ziółkowska Maria Za, Żebrowska Marianna Przeciw. Nikt nie wstrzymał się od udzielenia głosu.

 

Sylwia Sobótka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe