Są pieniądze na Środowiskowy Dom Samopomocy!

  • 22.05.2018, 16:33
  • Sylwia Sobótka
Są pieniądze na Środowiskowy Dom Samopomocy!
We wtorek, 22 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płońsku Krzysztof Bieńkowski oficjalnie przekazał władzom powiatu dokument o dotacji celowej na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie.

Miejscem wybranym do adaptacji ŚDS-u jest lokal o powierzchni ponad 380mkw, znajdujący się na terenie kampusu ZS nr 1 w Płońsku, po Powiatowej Jednostce Placówek Oświatowych oraz Powiatowym Nadzorze Budowlanym, który zostanie przeniesiony.

- To ważny dzień dla osób niepełnosprawnych z powiatu płońskiego, bowiem Płońsk i cały powiat był białą plamą na mapie Polski, jeśli chodzi o brak Środowiskowego Domu Samopomocy. Problem został zauważony przez środowisko lokalne, władze powiatu, radnych  - m.in. Artura Czaplińskiego, który miał dobry wpływ na to, aby rozpocząć te działania. Zwieńczone to było wnioskiem i dzisiejszym dniem, kiedy to Wojewoda uzyskał od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informacje o dokonanym podziale rezerwy celowej budżetu państwa na rok 2018 , część z przeznaczeniem na sfinansowanie sieci ośrodków wsparcia dla osób z chorobami psychicznymi, w tym podziale uwzględniono środki dla powiatu płońskiego. – mówił Krzysztof Bieńkowski kierownik delegatury Urzędu Województwa Mazowieckiego w Ciechanowie.

Kwota dofinansowania to 1 mln 200 tysięcy złotych na przystosowanie siedziby ŚDS-u i pierwsze wyposażenie oraz kwotę 53 954 złotych na bieżącą działalność w grudniu 2018 roku. Ośrodek będzie działał w godz. 08.00-16.00. Przewidziano w nim miejsce dla 37 osób.

Wicestarosta Anna Dumińska-Kierska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby ŚDS mógł w przyszłości powstać, dodając, iż powiat płoński jest otwarty na dobre pomysły, służące mieszkańcom. Jak przyznała, o potrzebie powstania takiego miejsca zarządowi powiatu uświadomiły po raz pierwszy mamy uczniów Szkoły Specjalnej, którzy kończyli 25 lat i pytały co mają zrobić, po ukończeniu szkoły, jak zorganizować ich dalsze życie w społeczeństwie.

- Uczniowie kończą edukację specjalną i trafiają do domów. Mają rentę socjalną, albo nawet nie. Mają problemy na rynku pracy i funkcjonują w środowisku domowym. Nie było dla nich oferty. (…) Idea pojawiła się 2 lata temu, trafiła na dobry grunt. W marcu 2017 roku Rada jednogłośnie przyjęła uchwałę intencyjną o zamiarze utworzenia ŚDS. Potem trwały przygotowania. Spotykaliśmy się wielokrotnie, przeprowadzaliśmy diagnozę potrzeb, odwiedzaliśmy inne tego typu ośrodki. (…) – mówił radny powiatowy Artur Czapliński. Radny opowiedział  także o zaletach lokalizacji miejsca, w którym powstanie ŚDS, podawał bliskość szpitala, boisk szkolnych, infrastruktury sportowej,  pracowni zawodowej Centrum Kształcenia Praktycznego.

W ŚDM-ie będzie przebywać 37 osób, podzielonych na 6 grup. 30 osób z upośledzeniem umysłowym, oraz 7 osób z chorobą psychiczną  - ta grupa będzie prowadzona we współpracy z Poradnią PSYCHE.

- W ŚDS odbywać się będą zajęcia terapeutyczne, np. gastronomiczne, sportowe, rękodzieło, komputerowe. Wszystko funkcjonuje tak jak w domu. – dodawał Artur Czapliński.

Radny podkreślił także, że nad utworzeniem ŚDM-u pracowali wszyscy radni, niezależnie od opcji politycznych .

- Taki ośrodek dla osoby niepełnosprawnej, często wypełnia jej całe życie, oni tam jaką swoje sympatie, przyjaźnie, wyjazdy, imprezy okolicznościowe.– komentował radny Artur Czapliński.

- Dom Samopomocy likwiduje pewną lukę w opiece nad niepełnosprawnymi. Staraliśmy się zbadać potrzeby dorosłych niepełnosprawnych i pod nie był przygotowany ŚDS. Myślę, że będzie się on rozwijał w miarę funkcjonowania.  –dodawał na zakończenie Starosta Andrzej Stolpa.

Sylwia Sobótka

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe