Urząd Pracy wydłuża godziny pracy do godz. 21.00! Wnioski przyjmowane są do 18.00

  • 9.05.2018, 17:03 (aktualizacja 10.05.2018 09:12)
  • Sylwia Sobótka
 Urząd Pracy wydłuża godziny pracy do godz. 21.00! Wnioski przyjmowane są do 18.00 fot. Sylwia Sobótka
Wieczorem, 9 maja zapadła decyzja, iż godziny pracy Wydziału ds. Zatrudniania Cudzoziemców zostaną wydłużone do godz.18.00 zarówno w oddziale w Płońsku jak i w Czerwińsku. Już 24 pracowników zostało oddelegowanych do pracy w Czerwińsku i Płońsku w PUP do tego Wydziału, ta liczba zapewne jeszcze wzrośnie.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom plantatorów, jak również rozumiejąc istotę pracy sezonowej od dnia 10.05.2018 r. urząd będzie pracował w systemie dwuzmianowym, pozostając do dyspozycji interesantów od godziny 7.00 do 18.00.
Od godz. 18.00 do godz. 21.00 pracownicy będą zajmować się przede wszystkim  wprowadzaniem wniosków cudzoziemców przebywających na podstawie ruchu bezwizowego. Planujemy zaangażować w celu sprawniejszego załatwiania spraw w  maju około 30 pracowników urzędu.
- informuje Piotr Skierkowski -  wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku

Te działania są spowodowane reakcją na zaistniałą sytuację, jaką spowodowała nowa ustawa o zatrudnianiu pracowników sezonowych z zagranicy.

PUP  zarejestrował blisko 20 tysięcy wniosków o wpis do rejestru o pracę sezonową, jednak jak zaobserwowali pracownicy PUP, na podstawie tych wniosków wydano zaledwie niespełna 2 tysiące decyzji dla osób, które faktycznie na podstawie tych dokumentów przyjechały pracować. To około 10% zgłoszonych osób przez pracodawców o wpis do rejestru. Jak mówi wicedyrektor PUP Piotr Skierkowski – jest mniejsze zainteresowanie obcokrajowców pracą sezonową w Polsce. Natomiast zapotrzebowanie pracowników do zbioru owoców w naszym powiecie jest bardzo duże, w granicach 20-30 tysięcy osób. Istnieje także ryzyko, iż ci pracownicy za jakiś czas tłumnie, w jednym terminie dotrą do Polski.

Cudzoziemcy przyjeżdżają na podstawie paszportu biometrycznego

- Bardzo dużo cudzoziemców przyjeżdża na podstawie paszportu biometrycznego i ruchu bezwizowego. Do tej pory ustawa przewiduje, że jeśli pracownik przyjeżdża na podstawie ruchu bezwizowego, bez wpisu do rejestru pracy sezonowej, nie może pracować  legalnie bez wydania decyzji. W sytuacji, gdy do Urzędu spływa 2-3 tysiące wniosków mamy trudności logistyczne, żeby jak najszybciej te wnioski wydawać. W pierwszej kolejności załatwiamy te wnioski, gdzie pracownik jest już w gospodarstwie, a nie może podjąć pracy. – informował dzisiaj, 9 maja wicedyrektor PUP Piotr Skierkowski.

Jednak światłem w tunelu jest nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, a która zacznie obowiązywać za 7 dni. Ustawa ta zmienia również ustawę o zatrudnianiu pracowników sezonowych, która sprawia tyle kłopotu pracodawcom.

- W art. 88p., naszej ustawy dodaje się art. 88p.a., z którego wynika, że jeśli cudzoziemiec przebywa na terenie RP na podstawie ruchu bezwizowego, również bez związku z wpisem do rejestru pracy sezonowej, może legalnie pracować od momentu kiedy pracodawca złoży kompletny wniosek do urzędu. Nie musi czekać na wydanie decyzji. Czekamy na opublikowanie nowych ustaw w Dzienniku Ustaw.  – mówił Piotr Skierkowski.

Kolejek nie ma w godzinach popołudniowych

W godzinach porannych pod siedzibami urzędu w PUP W Płońsku i Czerwińsku zbierają się kolejki pracodawców chcących złożyć wnioski. Jednak jak namawia wicedyrektor PUP, warto do urzędu wybrać się nie w godzinach porannych, a popołudniowych, gdzie na złożenie wniosku czekają 2-3 osoby. Wówczas rozłożenie petentów w czasie usprawni prace urzędników i pozwoli uniknąć rolnikom długiego oczekiwania w kolejkach.

Straż Graniczna może sprawdzać legalność zatrudnienia

Urząd Pracy nie jest organem kontrolnym, który później sprawdza czy dany pracownik, który wykonuje na polu prace przy zbiorach owoców jest zatrudniony legalnie. Jednak takim organem kontrolnym jest Straż Graniczna, która ma kompetencje sprawdzenia legalności pobytu oraz legalności zatrudnienia, pozwolenia na pracę.  Powiatowy Urząd Pracy jest zobowiązany do udzielania informacji organom państwowym takim, jak straż graniczna, prokuratura, czy policja, które prowadzą postępowanie

Rolnicy zaczęli podpisywać z pracownikami umowy zlecenie

Jak informuje Piotr Skierkowski, blisko 100% plantatorów decyduje się na ubezpieczanie pracowników. Rolnicy chcą mieć czyste sumienie i zabezpieczenie pomocy medycznej dla zatrudnianych cudzoziemców. Podpisują wiec z nimi umowy zlecenia – zamiast umów o dzieło i odprowadzają składki. Pracownik nieubezpieczony, któremu zdarzy się wypadek przy pracy, bądź zachoruje jest pozbawiony pomocy medycznej...

 

 

 

Sylwia Sobótka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe