Co dzieje się z samochodem i kierowcą w czasie uderzenia w przeszkodę?

  • 7.05.2018, 11:10
  • info za KPP Płońsk
 Co dzieje się z samochodem i kierowcą w czasie uderzenia w przeszkodę?
W piątek, 4 maja policjanci płońskiej drogówki prowadzili wzmożone działania "Pasy" ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem działań było egzekwowanie od kierujących i pasażerów korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz stosowania urządzeń do przewozu dzieci.

W czasie piątkowych działań funkcjonariusze skontrolowali 45 pojazdów. Ogółem ujawnili 35 naruszeń przepisów, z czego 13 związanych było z niekorzystaniem z pasów bezpieczeństwa przez kierowców.

Przypominamy, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa potrafią uratować nas od kalectwa, a nawet śmierci. Niezapięte lub zapięte nieprawidłowo pasy bezpieczeństwa niejednokrotnie są przyczyną wysokiej śmiertelności i urazów u ofiar wypadków drogowych. Wiele z zaistniałych zdarzeń drogowych mogłoby się zakończyć tylko zniszczeniami pojazdów, a nie urazami kierujących, czy też pasażerów. Jednak mimo apeli w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy nie przestrzegają, a wręcz lekceważą obowiązek jakim jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Przypomnijmy również, co dzieje się z samochodem i kierowcą w czasie uderzenia w przeszkodę:

 - po 0,026 sekundy od początku wypadku zderzak i przód samochodu jest już zgnieciony, a niezapięty pasami kierowca kontynuuje ruch z prędkością 80 km/godz.;

 - po 0,039 sekundy kierowca wraz z siedzeniem zostaje uniesiony o 15 cm;

 - po 0,044 sekundy uderza klatką piersiową w kierownicę;

 - po 0,050 sekundy opóźnienie działające na osobę 80 razy przewyższa masę ciała;

 - po 0,068 sekundy ciało kierowcy uderza w deskę rozdzielczą z siłą 6 ton;

 - po 0,092 sekundy głowa kierowcy uderza w przednią szybę;

 - po 0,100 sekundy, ciało kierowcy po uderzeniu w kolumnę kierownicy, wypada na zewnątrz wybijając przednią szybę – obrażenia powodują śmierć na miejscu!

 - po 0,110 sekundy wrak auta zaczyna się cofać;

 - po 0,150 sekundy w miejscu wypadku zalega cisza.

KWP Radom/K. Drężek-Zmysłowska

info za KPP Płońsk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe