Dzień Flagi przed płońskim ratuszem

  • 4.05.2018, 09:28
  • Katarzyna Rólka
Dzień Flagi przed płońskim ratuszem fot. Katarzyna Rólka
Jak co roku, 2 maja przed Urzędem Miasta Płońsku odbyła się uroczystość związana z obchodami Dnia Flagi. Zgromadziła ona wielu samorządowców, poczty sztandarowe reprezentujące szkoły oraz płońszczan.

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych ale ważnych świąt państwowych. Z jego okazji w całym kraju odbywa się wiele uroczystości. Nasze miasto pielęgnuje tę tradycję narodową, biało-czerwono robi się na ulicach i w ten dzień przed płońskim Urzędem Miasta organizowana jest uroczystość. Podobnie było i tym roku. Rozpoczęła się ona hymnem państwowym oraz wciągnięciem przez Burmistrza Płońska na maszt flagi państwowej, któremu towarzyszyły dzieci Blanka i Marcel z płońskiego przedszkola

Następnie Burmistrz Miasta Płońska – Andrzej Pietrasik w swoim przemówieniu zwrócił się do mieszkańców przypominając tło historyczne polskiej flagi: mówiąc m.in. - ,,Drodzy płońszczanie, Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Intencją ustawodawców było upamiętnienie narodowych barw w dniu,  w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii naszego kraju – po święcie pracy i dzień przed Świętem Konstytucji 3 Maja. To dzień, który powinien łączyć nas wszystkich – naszą wspólnotę, wszystkich Polaków pod  biało-czerwonym sztandarem (…) Ale dziś, mówiąc o barwach narodowych, warto przypomnieć, że one również w sensie formalnym należą do najstarszych ustanowionych oficjalnie barw państwowych. Nie wszyscy pamiętają, że w czasie powstania listopadowego w 1831 roku, nawiązując do polskiej tradycji rycerskiej, Sejm przyjął akt prawny określający nasze barwy narodowe. Choćby właśnie z tej perspektywy, dzisiejsze święto niewątpliwie przenosi nas w przestrzeń historyczną. W dziejach Polski – również tych nieodległych nie brakuje momentów pełnych cierpienia i bólu. Nie jest to jednak pełny obraz naszej historii. Biało-czerwony sztandar utożsamiamy też z wydarzeniami wzniosłymi, dającymi nadzieję i optymizm. Tak, jak Polska jest naszą wspólną ojczyzną, tak biało-czerwone barwy są symbolem nas wszystkich. Hymn, orzeł w koronie i właśnie flaga są symbolami, z którym utożsamiamy się bez względu na nasze sympatie polityczne i światopogląd. Patrząc na flagę pamiętamy o zawiłej, trudnej i bohaterskiej historii. Biało-czerwone barwy są dla wielu z nas źródłem wzruszenia i radości. Posługujemy się nimi podczas obchodów rozmaitych rocznic, ale także w trakcie ważnych wydarzeń sportowych i wtedy, gdy chcemy zamanifestować naszą narodowość (…) Miłość do ojczyzny, patriotyzm, oddanie Polce, nosi się w sercu”. Ponadto Burmistrz nadmienił,  iż 2 maja jest też  Dniem Polonii.

Wśród gości zaproszonych na uroczystość państwową można było dostrzec m.in. Annę Cicholską – Poseł na Sejm RP, Andrzeja Stolpę – Starostę Powiatu Płońskiego, Annę Dumińską-Kierską – Wicestarostę, Aleksandra Jarosławskiego – Wójta Gminy Płońsk, Płk mgr inż. Krzysztofa Futymę – Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie, Jarosława Brzozowskiego – Komendanta Powiatowej Policji, Pawła Jakubowskiego – Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku, Piotra Szadkowskiego – reprezentanta Zakładu Karnego w Płocku.

Podczas uroczystości przed ratuszem wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 2 im. Kubusia Puchatka w Płońsku recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne.

 

Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe