Współpraca internatu ZSO oraz SOSW

  • 16.04.2018, 13:01 (aktualizacja 16.04.2018 13:28)
  • Katarzyna Rólka
Współpraca internatu ZSO oraz SOSW
W czwartek, 12 kwietnia w Internacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Płońsku odbyło się spotkanie pracowników i wychowanków dwóch zaprzyjaźnionych placówek: Internatu ZSO w Płońsku i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Płońsku podsumowujące współpracę w roku szkolnym 2017-2018.

W spotkaniu tym wzięli udział dyrektorzy obu placówek tj. Jacek Kostrzewa - dyrektor SOSW i Ryszard Buczyński - dyrektor ZSO oraz kierownicy Internatów - Justyna Majewska i  Renata Dychto. Rok 2017-2018 był już drugim rokiem intensywnych zajęć grup  dziecii młodzieży z obu placówek. Pomysł współpracy między mieszkańcami Internatu na Płockiej, a podopiecznymi SOSW w Płońsku narodził się wśród kadry pedagogicznej Internatu ZSO z nadzieją wypracowania u podopiecznych poczucia obowiązku, empatii, umiejętności współpracy z młodszymi kolegami, uwrażliwienia na trudny los innych osób i kształtowania postaw prospołecznych. Pomysł organizowania wspólnych zajęć został rok temu przedstawiony młodzieży licealnej i mimo, że miały się one odbywać w czasie pozalekcyjnym spotkał się z niezwykle dużym zainteresowaniem.

W roku 2016-2017 we wspólnych spotkaniach uczestniczyło 75% wychowanków  Internatu, w obecnym zaś roku liczba  uczestników zajęć sięgnęła 80%. Zaangażowanie w przygotowanie zajęć, zarówno ze strony kadry pracowniczej, jak i młodzieży było bardzo duże  i zaowocowało w tym roku szkolnym 12 spotkaniami o różnorodnej tematyce. Przeprowadzono zajęcia sportowe, aerobik, zajęcia kulinarne, andrzejki, gry terenowe, mikołajki, kurs udzielania pierwszej pomocy, bal karnawałowy i spotkanie kosmetyczne  dziewcząt z obu placówek ze wspólną herbatą i rozmowami. Zaproponowana przez licealistów tematyka spotkań  akceptowana była przez dzieci ze SOSW w Płońsku, które z niezwykłą radością witały starszych kolegów. Spotkania dzieci i młodzieży z obu placówek były okazją do wspólnej zabawy, poznania, a dla licealistów była to także lekcja odpowiedzialności, wrażliwości i nauki postępowania z osobami z różnymi dysfunkcjami. Podczas wspólnych zajęć okazywało się, że podopieczni obu placówek z łatwością nawiązują bardzo dobre relacje i pokonują bariery różniące ich widzenia świata.

Podczas czwartkowego spotkania goście przynieśli i obdarowali zaprzyjaźnioną młodzież z Internatu na Płockiej własnoręcznie wykonanymi upominkami. Pani kierownik Internatu SOSW – Justyna Majewska w imieniu obecnego dyrektora - Jacka Kostrzewy i swoim wyraziła serdeczne podziękowania  wszystkim współpracującym z nią i z jej podopiecznymi osobom.  Kierownik Internatu na Płockiej - Renata Dychto podziękowała  zaangażowanym we współpracę wychowawcom- Dorocie Urbańskiej,  Marcie Kirsz,  Jolancie Wojciechowskiej,  Markowi Goliaszowi, Annie Cieślińskiej, wskazała również wychowanki Internatu ZSO, które zasługiwały na  szczególne wyróżnienie  ze względu na  niezwykłe zaangażowanie podczas organizacji spotkań. Były to: Anna Marciniak (I LO),  Magdalena Kamieńska (ILO), Agata Bartołowicz(ZS nr 2).

W rozmowie z nami kierownik Internatu ZSO w Płońsku Renata Dychto  powiedziała – ,,Jestem pod ogromnym pozytywnym wrażeniem zaangażowania naszych podopiecznych we współpracę z dziećmi i młodzieżą ze SOSW w Płońsku. Sądziłam, że przedstawiona propozycja współdziałania spotka się z zainteresowaniem kilku lub kilkunastu osób, a tymczasem  w zajęciach brało udział kilkudziesięciu wychowanków Internatu. Często oni sami, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gospodarzy, proponowali tematykę kolejnych spotkań - tak pojawiły się nowe w tym roku formy pracy: aerobik, kurs udzielania pierwszej pomocy czy gry terenowe. Zaangażowanie w organizowanie i przeprowadzanie zajęć w SOSW tak dużej liczby młodzieży liceum świadczy o jej dojrzałości, wrażliwości i odpowiedzialności, a dla nas, pedagogów, jest impulsem do planowania kolejnego roku współpracy”.

 

Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe