Radni rozdysponowali 7 mln zł nadwyżki budżetowej

  • 16.04.2018, 10:19
  • Sylwia Sobótka
Radni rozdysponowali 7 mln zł nadwyżki budżetowej fot. Sylwia Sobótka
W czwartek, 12 kwietnia na wniosek Burmistrza Miasta Płońska odbyła się pozaplanowa, nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Płońsku. Głównym jej celem było rozdysponowanie nadwyżki budżetowej za rok 2017. Radni mieli do zagospodarowania aż 7 milionów złotych.

Radny Krzysztof Tucholski z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej proponował, aby tej kwoty nie wydawać w ciągu dwugodzinnej dyskusji, a cele wskaże samo życie, ponieważ wiele potrzeb finansowych pojawia się nieoczekiwanie. Przypomniał również, że niedawno miasto brało obligacje. Taką sytuację radny ocenił jako niewłaściwe planowanie budżetu.

Jednak ostatecznie Rada podjęła uchwałę i środki zostały  rozplanowane.

Na drogi, szkoły, stypendia, MCSiR…

Z kwoty 7 mln złotych, niemal aż pół miliona złotych otrzyma MCSiR. Centrum Sportu planuje m.in. modernizację prowizorycznego boiska za rzeką Płonką – o to wnioskowała Płońska Akademia Futbolu. Boisko ma być zabezpieczeniem miejsca treningowego różnych grup sportowych działających w mieście na czas planowanej modernizacji stadionu miejskiego. Kolejnym celem jest budowa namiotu do gier i zbaw przy ośrodku w Goszczycach. To pozwoliłoby na zaadaptowanie obecnych pomieszczeń w budynku na sypialnie, co jak wskazywał dyrektor MCSiR Waldemar Kunicki, pozwoli na organizację miejsc kolonijnych dla dziesięciorga dzieci więcej na każdej edycji kolonii. O słuszność tego wydatku dopytywali radni Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej wskazując, że obiekt nie jest całoroczny, a ośrodek poza feriami i wakacjami stoi pusty.

Pieniądze przekazano również na miejski program budowy dróg oraz wsparcie powiatu płońskiego we wspólnych inwestycjach, które już trwają – remoncie ul. Warszawskiej –ponad milion złotych  i ul. Płockiej – ponad 1,3 mln złotych.

Przy okazji tematu wsparcia inwestycji powiatowych Radny Zygmunt Aleksandrowicz apelował, by monitorować te inwestycje na poziomie planowania. Przytoczył przykład rond przy obwodnicy wschodniej oraz ks. Jerzego Popiełuszki z ulicą Kolejową. Tam zostały zaprojektowane i wybudowane ronda o zbyt małej, w ocenie radnego, średnicy, co jest niewygodne dla kierowców. Krzysztof Tucholski , powiedział natomiast, że najpierw należy rzetelnie przyglądać się inwestycjom miejskim i eliminować błędy najpierw u siebie. Radny Marek Adamuszewski z PSL podsumował, iż takie sytuacje powstają, gdy inwestycje planuje się zza biurka, bez wyjścia w  teren.

Pieniądze miasto przeznaczy również na budowę chodników, oznakowań „zebr” itp.

Niemal 200 tysięcy złotych przeznaczono na zwiększenie kapitału Towarzystwa Budownictwa Społecznego. TBS te fundusze ma wydać na remont dachu w jednym z bloków przy ul. Łąkowej.

80 tysięcy zaplanowano na stypendia dla uczniów – temat zbyt niskich stypendiów był poruszany w płońskim samorządzie już kilkakrotnie.

Dużą kwotę, bo niespełna 3 miliony złotych przeznaczono na szkoły miejskie.

Zaplanowano dwie kolejne sesje

Na zakończenie obrad poinformowano radnych o dwóch kolejnych sesjach, które mają odbyć się już w czwartek, 19 kwietnia. Jedna, zwołana na wniosek Burmistrza Miasta Andrzeja Pietrasika będzie dotyczyć  podjęcia uchwały w sprawie podziału Gminy Miasto Płońsk na stałe obwody głosowania oraz ustalenia ich numerów, granic i siedzib obwodowych komisji wyborczych. Natomiast druga, zwołana na wniosek radnych opozycji przewiduje dyskusję dotyczącą sytuacji MKS Durasan Płońsk w związku z zamiarem opuszczenia

Klubu przez czołowych zawodników w kontekście współfinansowania Klubu ze

środków Gminy Miasta Płońsk.

 

Sylwia Sobótka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe