Dzień Jędrzejewicza w płońskiej „dwójce” [VIDEO]

  • 14.04.2018, 10:51 (aktualizacja 14.04.2018 11:17)
  • Sylwia Sobótka
Dzień Jędrzejewicza w płońskiej „dwójce” [VIDEO] fot. Sylwia Sobótka
W piątek, 13 kwietnia społeczność Szkoły Podstawowej Nr 2 w Płońsku świętowała dzień swego patrona – Jana Walerego Jędrzejewicza – słynnego płońszczanina, lekarza i astronoma, urodzonego 14 kwietnia 1835 roku. Były przemówienia, nagrody, spektakl teatralny, projekcja filmu, pokazy taneczne oraz mnóstwo innych atrakcji.

Uroczystość rozpoczęła się na placu przed budynkiem szkoły, gdzie rośnie dąb pamięci. Uczniowie i dyrekcja pamiętała tego dnia również o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, których dzień pamięci przypada właśnie na 13 kwietnia. Tradycyjnie, jak co roku zapalono w tym miejscu znicz.

Oficjalną część obchodów zainaugurowała dyrektor placówki Bożena Dzitowska. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

Uroczystość była okazją do wręczenia dyplomów i nagród uczniom szkoły, którzy zajęli wysokie miejsca w konkursach tematycznych organizowanych właśnie dla popularyzacji wśród uczniów wiedzy o patronie.

W części artystycznej nie zabrakło pokazów tańca w wykonaniu licznej grupy tanecznej działającej w szkole, prowadzonej przez Izabelę Ciosek. Zresztą, sami zobaczcie:

loadingŁaduję odtwarzacz...
loadingŁaduję odtwarzacz...

Obejrzeliśmy również ciekawy materiał filmowy, nagrany oraz zmontowanych przez uczniów. Jak się okazuje, uczniowie klasy dziennikarskiej mają zacięcie reporterskie!

Głównym punktem części artystycznej był spektakl teatralny przygotowany naprawdę na wysokim poziomie! Uczniowie odegrali sceny z życia swojego patrona, m.in.: wizytę u pacjentów, spotkanie z 19-letnim wówczas Henrykiem Sienkiewiczem, spotkania towarzyskie elity intelektualnej dawnego Płońska. Docenić należy staranne przygotowanie scenografii, kostiumów i rekwizytów z epoki Jędrzejewicza. Dzięki temu, widzowie mogli się cofnąć w czasie o niemal dwa wieki!

Ale to nie koniec atrakcji. Tego dnia uczniowie wzięli udział w  konkursie wiedzy na temat życia i działalności Jana Walerego Jędrzejewicza, warsztatach młodego naukowca, projekcjach filmików, a także napisali dyktando pod hasłem „ Naukowiec sprawnie posługuje się językiem angielskim.”

 

Sylwia Sobótka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe