Uczniowie recytowali wiersze...

  • 12.04.2018, 11:29 (aktualizacja 12.04.2018 14:56)
  • Katarzyna Rólka
Uczniowie recytowali wiersze... fot. Katarzyna Rólka
W środę, 11 kwietnia w płońskiej Bibliotece Pedagogicznej odbyła się XV edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Hasło przewodnie tegorocznego konkursu brzmiało ,,Dla Niepodległej".

Coroczne międzyszkolne konkursy recytatorskie o zasięgu powiatowym w płońskiej książnicy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych. Każdego roku tematyka jest inna. Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku organizuje je już od 2005 roku, zazwyczaj w okolicach 21 marca - kiedy to obchodzony jest, nie tylko w Polsce, ale i na świecie - Światowy Dzień Poezji lub w okolicach 23 kwietnia - wtedy obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Celem konkursu była popularyzacja poezji polskiej, rozwijanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno słowa poetyckiego oraz rozwijanie zdolności recytatorskich.
W tym roku uczestnicy zmagali się z wierszami polskich poetów ukazujące dążenia Polaków do Niepodległości i radości z jej odzyskania. Należy nadmienić, że w 2018 roku przypada bowiem wyjątkowa bo setna rocznica odzyskania Niepodległości.
Do konkursu zgłosiło się 18 uczniów klas V-VII z osiemnastu szkół podstawowych powiatu płońskiego tj. Czerwińska nad Wisłą, Goławina, Grodźca, Jońca, Kołozębia, Królewa, Mystkowa, Nowych Kucic, Sarbiewa, Siedlina, Smardzewa, Sochocina, Stróżewa, Szczytna, Uniecka, Zaborowa oraz dwie szkoły podstawowe z Płońska.
Wszystkich zebranych uczestników przywitała kierownik płońskiej biblioteki - Renata Grabowska, przybliżając tematykę i regulamin konkursu recytatorskiego.
 
Następnie przyszedł czas na prezentacje wierszy, które oceniało 5- osobowe jury w składzie: Anna Goliasz (Starostwo Powiatowe w Płońsku) przewodnicząca, Grażyna Brzezińska (Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie), Maria Wilk (Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Płońsku), Katarzyna Myszyńska  (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Płońsku), Joanna Witkowska (Zespół Szkół nr 2 w Płońsku). Komisja oceniała dobór tekstów, dykcję i tempo, prawidłową i wyrazistą interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. 
Uczniowie z dużą powagą i skupieniem deklamowali wiersze polskich poetów. Przygotowali się bardzo starannie, dlatego wybór był dość trudny. 
 
Po prezentacji wszystkich uczestników komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Patryk Krzemiński (Szkoła Podstawowa w Jońcu)
II miejsce - Karolina Górnicka (Szkoła Podstawowa w Zaborowie)
III miejsce - Dawid Szczepański (Szkoła Podstawowa nr 3 w Płońsku)
 
Wyróżnienia otrzymali: 
Julia Czyżewska (Szkoła Podstawowa w Smardzewie)
Miłosz Pawłowski (Szkoła Podstawowa w Mystkowie)
Julia Górska (Szkoła Podstawowa w Sarbiewie)
Dawid Kowalski (Szkoła Podstawowa w Grodźcu)
 
Nagrody dla laureatów oraz upominki dla pozostałych uczestników konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe w Płońsku oraz Bank Spółdzielczy w Płońsku.
 
 
 
Katarzyna Rólka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe