PKS Ciechanów do likwidacji. Autobusy będą jeździć tylko do końca czerwca 2018r. !

  • 7.03.2018, 10:39
  • Sylwia Sobótka
PKS Ciechanów do likwidacji. Autobusy będą jeździć tylko do końca czerwca 2018r. ! archiwum redakcji
We wtorek, 6 marca na swojej stronie internetowej Mobilis Group poinformowało o podjęciu decyzji o rozwiązaniu Spółki i likwidacji PKS Ciechanów, a co za tym idzie – oddziału w Płońsku również. Czym mieszkańcy będą dojeżdżać do pracy i szkoły? Jak na nowo zorganizować transport publiczny w powiecie? Pojawia się wiele pytań, władze powiatu, miasta i gmin muszą teraz poszukać na nie odpowiedzi.

Publikujemy pełną treść oświadczenia, jakie znalazło się około południa na stronie Spółki:

Coinquista Zainwestuj w polską giełdę kryptowalut
Coinquista Zainwestuj w polską giełdę kryptowalut
Coinquista Zainwestuj w polską giełdę kryptowalut

„Informujemy, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKS w Ciechanowie S.A. w dniu 06.03.2018 r. podjęło uchwałę o rozwiązaniu Spółki i otwarciu jej likwidacji.

Jednocześnie chcemy Państwa zapewnić, że naszą intencją jest prowadzenie działalności transportowej na trasach obsługiwanych przez PKS w Ciechanowie S.A. w likwidacji do 30.06.2018 r. Z naszej strony zabezpieczenie pewności podróży dla naszych Pasażerów jest priorytetem. Głównym powodem likwidacji spółki jest trudna sytuacja rynkowa oraz drastycznie, z roku na rok, malejąca liczba Pasażerów, którzy regularnie korzystają z usług regionalnej komunikacji autobusowej. W związku z tym, mimo wprowadzonych optymalizacji operacyjnych, nasz model biznesowy pozostawał długoterminowo nierentowny. Obejmował on kompleksową obsługę przewozów szkolnych i linii lokalnych oraz miał zapewniać mieszkańcom regionu dogodną siatkę połączeń. Na trudną sytuację w spółce wpłynął też m.in. brak uregulowań prawnych, które zapewniałyby stabilne podstawy do inwestowania i rozwoju.

Jednocześnie chcemy pozostać w ścisłym kontakcie z władzami lokalnymi, aby pomóc wypracować rozwiązania komunikacyjne dla poszczególnych gmin po zamknięciu naszej działalności transportowej z końcem czerwca 2018 r.”

Ta sytuacja stanowi poważny problem, ponieważ mieszkańcy muszą mieć zapewniony transport publiczny. Setki uczniów dojeżdża do szkoły właśnie autobusami Mobilis Group. Dla tysięcy osób jest to jedyny środek lokomocji, by ze swojej miejscowości dostać się do Ciechanowa, Płońska, czy Warszawy. Od miesięcy mówiło się o koniecznym remoncie płońskich PKS-ów, a zamiast remontu będzie likwidacja.

Radny Powiatu Płońskiego (PiS) Artur Czapliński, wczoraj w mediach społecznościowych opublikował apel o zwołanie pilnej sesji powiatowej połączonej z sesją Rady Miasta w trybie nadzwyczajnym oraz bezzwłoczne działanie władz. „…Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, to zostaniemy na wiele lat wypchnięci z jakiejkolwiek orbity cywilizacyjnej. Jeżeli nie będzie kursów PKS, to Płońsk za chwilę znajdzie się na poziomie Drobina czy Bodzanowa nie ubliżając tym dwóm miejscowościom. Dzieci i młodzież dojeżdżająca do szkół, setki osób dojeżdżających do pracy w Warszawie i Płocku. I co, I figa z makiem. Panie Starosto – Pan jest gospodarzem powiatu i pan odpowiada za organizację transportu publicznego. Panie Burmistrzu – to mieszkańcy pana miasta tracą szans cywilizacyjne, a miasto pogrąża się w mroku…” – czytamy w apelu radnego Artura Czaplińskiego, który dodaje:  – „…Panowie Wójtowie, to młodzież z Waszych gmin nie będzie miała czym dojechać do szkół w Płońsku, Ciechanowie czy Pułtusku. Panowie Posłowie, to jest wasz teren. Ratujcie i brońcie nas przed katastrofą….”

Wczoraj wieczorem, 6 marca odpowiedź na całą sytuację zamieścił Starosta Andrzej Stolpa. Publikujemy jego oświadczenie w całości :

Dziś poinformowano mnie, że Walne Zgromadzenie spółki Mobilis w Ciechanowie podjęło uchwałę o jej likwidacji. Spółka ma funkcjonować do 30 czerwca b.r.. Ta decyzja dotyczy nie tylko naszego Powiatu, ale również Ciechanowskiego i Pułtuskiego. W tym roku zdecydowano już o likwidacji spółki Mobilisu w Ostrołęce. Jest to decyzja prywatnego podmiotu na który nie mamy żadnego wpływu. Ktoś kiedyś w Warszawie podjął decyzję o sprzedaży PKS nie licząc się z konsekwencjami, które my będziemy ponosić. Skontaktowałem się już dzisiaj ze starostą ciechanowskim oraz pułtuskim i umówiliśmy się na spotkanie, żeby omówić nasze wspólne działania w tej sprawie. Spotkam się pilnie również z burmistrzami i wójtami z naszego powiatu. Będziemy rozmawiali o zapewnieniu komunikacji publicznej dla naszych mieszkańców. Zrobimy wszystko aby naszym mieszkańcom zapewnić dojazd do pracy i do szkół.”

Czekamy na oficjalne stanowisko Burmistrza Andrzeja Pietrasika i informację, jakie kroki podejmują władze. Będziemy wracać do tego tematu.

Sylwia Sobótka

Sylwia Sobótka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe