Gala Płońskie Wieże 2018

  • 12.02.2018, 13:26
  • Admin admin
Gala Płońskie Wieże 2018 fot. Sylwia Sobótka
W poniedziałek, 5 lutego już po raz drugi z inicjatywy Burmistrza Andrzeja Pietrasika przyznano w naszym mieście statuetki „Płońskie Wieże”. To nagrody dla osobowości z różnych miejskich środowisk, płońszczan, którzy od lat rozsławiają Płońsk, budują jego pozytywną markę, odnoszą sukcesy i zarażają swoją pasją innych. W tym roku przyznano nagrody w kategoriach: gospodarka i ekologia, społecznik roku, sport, kultura i sztuka oraz szczególne zasługi dla Płońska.

Statuetki nawiązujące do herbu miasta Płońska zaprojektował i wykonał artysta plastyk Marek Zalewski. Trafiły w ręce 15 nagrodzonych osób i organizacji.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

- Pierwsza edycja miała wyraźny charakter podsumowujący. W gronie tegorocznych laureatów również są osoby i organizacje, które od lat mogą pochwalić się swoją pracą i znakomitymi wynikami. Kapituła Płońskich Wież, w skład, której weszli laureaci poprzedniej edycji, a także pracownicy miejskich jednostek, uwzględniła większość propozycji nadesłanych przez mieszkańców Płońska. – mówił Burmistrz Miasta Płońska, który tego wieczoru wręczał statuetki.

Gospodarka i Ekologia

Płońską Wieżę 2018 w kategorii Gospodarka i Ekologia otrzymała wytwórnia betonu towarowego MAX Gadomscy i zakład produkcji kostki betonowej ALBET oraz Firma Usługowo-Handlowa „Romex” – Roman Szumański. ALBET to typowa polska firma rodzinna, której korzenie związane są z jedyną w Płońsku hurtownią materiałów budowlanych. Działa nieprzerwanie od 2001 roku. Obecnie to jedna z największych firm budowlanych na Mazowszu. Firma Państwa Gadomskich zatrudnia na terenie Płońska ponad 70 pracowników. Natomiast „Romex” działa w Płońsku od 1981 roku, świadczy usługi z zakresu instalacji wodnych, gazowych, centralnego ogrzewania, a także kanalizacyjnych. Firma od dawna wspiera lokalny sport i bierze udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. 

Społecznik Roku

Płońską Wieżę 2018 za w kategorii społecznik roku otrzymała przewodnicząca TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo – Monika Zimnawoda. Na co dzień pomaga potrzebującym, w sposób szczególny dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo. Od wielu lat organizuje imprezy okolicznościowe i artystyczne, które integrują środowisko osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi.

Sport

Najwięcej nagrodzonych osób mieliśmy w kategorii Sport. Statuetki otrzymali: Marek Dzięgielewski z Klubu Biegacza im. Piotra Sękowskiego, Zuzanna Bronowska z klubu MKS Durasan, Magdalena Kowalska, Klub Sportowy LIBERPOL – Oldboy Płońsk, Międzyszkolny Klub Sportowy – MKS DURASAN PŁOŃSK, Sportowy Klub Tańca Towarzyskiego „Start” Anety i Mariusza Pospieszyńskich oraz Płońska Akademia Futbolu.

Marek Dzięgielewski został w 2017 roku dwukrotnym Mistrzem Świata, trzykrotnym Mistrzem Europy, pobił cztery rekordy Polski i dorzucił do tego Mistrzostwo Polski w biegach przełajowych.  Na przełomie lipca i sierpnia nie miał sobie równych w duńskim Aarhus, zwyciężając
w biegach na 10 000 m, czterokilometrowym crossie i półmaratonie. Był drugi na 5000 m oraz trzeci w sztafecie 4x400 m. Jakby od niechcenia ustanowił przy tym cztery rekordy Polski w kategorii M55.

Zuzanna Bronowska na zawodach w węgierskim Gyor odniosła swój największy sukces, zdobywając złoty medal na 800 metrów podczas 14. Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (U-17). Dwa srebrne medale przywiozła z Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (bieg na 600 metrów) oraz z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (bieg na 800 metrów).

Magdalena Kowalska na co dzień jest urzędniczką, trenerką i sportsmenką. W rok po debiucie w Mistrzostwach Polski Juniorów i Weteranów, zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata Federacji World Fitness Federation & World Body Building Federation w Kaunas na Litwie w kategorii Fitness Woman Model.  W swojej kolekcji ma również złoto zdobyte podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Starogardzie Gdańskim, I miejsce podczas Międzynarodowego Pucharu Polski, Puchar Polski zdobyty w Siedlcach i brązowy krążek w kategorii Bikini Model zdobyty na Mistrzostwach Polski w Radomiu.

Klub Sportowy LIBERPOL – Oldboy Płońsk, to oni nadają tempo odbywającemu się co roku Międzynarodowemu Turniejowi Halowej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Burmistrza Płońska, zapraszając na zawody drużyny z całej Europy. W 2017 roku nie mieli sobie równych podczas Ogólnopolskich Turniejów w Koninie, Przasnyszu i Sierpcu. Z Litwy przywieźli srebrne medalu, w Olsztynie otarli się o podium, zajmując czwarte miejsce.

Międzyszkolny Klub Sportowy – MKS DURASAN PŁOŃSK liczy sobie 22 lata.W Ogólnopolskim Systemie Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży zdobywa od lat wysoką punktację i należy do wiodących klubów młodzieżowych na Mazowszu. Klub jest organizatorem cyklicznych zawodów lekkoatletycznych – Mitingu z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja i Grand Prix Płońska w skokach. Funkcjonuje dzięki dofinansowaniu Gminy Miasto Płońsk i Powiatu Płońskiego, promując swoimi występami nasze miasto i powiat.

SKTT „START” - Lista najważniejszych sukcesów jego wychowanków w 2017 roku zajmuje trzy strony drobnym drukiem. Dlatego nie ma się co dziwić, że klub, którego są właścicielami, jest liderem w rankingu całego okręgu mazowieckiego. Aktualnie zrzesza 50 tancerzy sportowych reprezentujących Płońsk na arenie ogólnopolskiej.

Płońska Akademia Futbolu zrzesza jedenaście roczników zawodników, dziewięć drużyn w rozgrywkach, liczy 160 zawodników. Najmłodsi rywalizują w najwyższych klasach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. Udało im się wypromować liczną grupę piłkarzy, którzy zwrócili na siebie uwagę większych klubów – Wisły Płock, Kosy Konstancin, Znicza Pruszków, MKS Ciechanów, Polonii Warszawa, a także Kadry Mazowsza.

Kultura i Sztuka

W tej kategorii przyznano tylko jedną statuetkę. Trafiła ona do Mariusza Wrzesińskiego - dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Płońsku.

Nagrodzony jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Edukacji Artystycznej w specjalności dyrygentury chóralnej i prowadzenia zespołów wokalno-instrumentalnych. Ukończył również wydział instrumentalny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu. Od 11 lat jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Płońsku, która funkcjonuje od 34 lat. Szkoła Muzyczna w Płońsku jest organizatorem ogólnopolskiego Festiwalu Instrumentów Dętych Drewnianych. Uczniowie szkoły muzycznej reprezentowali Płońsk również za granicą, w Notaresco we Włoszech i Winschoten w Holandii.

Szczególne osiągnięcia dla Płońska

Płońską Wieżę 2018 za szczególne zasługi dla Płońska otrzymali: Ochotnicza Straż Pożarna w Płońsku, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1006 w Płońsku – Sebastian Milewski oraz Powiatowy Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców im. Jana Kilińskiego w Płońsku.

Pierwsze formalne spotkanie OSP odbyło się 6 sierpnia 1880 roku. To profesjonalnie wyposażona jednostka zdolna do walki z pożarami, przygotowana do udziału w akcjach ratowniczych, nie tylko na lądzie, ale również w wodzie, upowszechniająca kulturę fizyczną i działania z zakresu ochrony przyrody. To także organizacja, która pamięta o swojej przeszłości i chętnie współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami, a także samorządem.

Sebastian Milewski kształtuje charaktery młodych płońszczan, wyrabia w nich postawy pro obywatelskie, kształtuje ich postawy patriotyczne – nie tylko związane z krajem, ale również z naszą „małą ojczyzną” – Płońskiem. Dzięki nasze miasto jest doskonale rozpoznawalny w środowisku organizacji niepodległościowych, kombatanckich, grup rekonstruktorskich i organizacji pro obronnych.

 Powiatowy Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców - Jego korzenie sięgają czasów przed I wojną światową, ale na terenie miasta i powiatu, jako pojedyncza organizacja działa od lat 50. XX wieku. Dziś zrzesza 97 zakładów, w których naukę zawodu pobiera 245 uczniów, choć do momentu wprowadzenia nowej ustawy, liczył nawet 920 zakładów rzemieślniczych.

Przyjaciel Płońska

Ostatnią, szczególną nagrodę w kategorii Przyjaciel Płońska odebrał Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik. Od kiedy laureat stał na czele samorządu województwa mazowieckiego miasto Płońsk pozyskało  - w perspektywie 2007 – 2013 blisko 41 mln zł. Do tej pory najwięcej na obwodnicę wschodnią, a także na obiekt MCK.

Po części oficjalnej przyszedł czas na ucztę artystyczną… Na scenie wystąpili Hadrian Filip Tabęcki, Grzegorz Bożewicz, Piotr Malicki, z programem TANGO ATTACK. Solistom towarzyszyła Elbląska Orkiestra Kameralna oraz tancerze Sportowego Klubu Tańca Towarzyskiego START w Płońsku.


Sylwia Sobótka

Admin admin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe