Magia lat 20. w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku

  • 8.02.2018, 09:30
  • Anna Dobrowolska
Magia lat 20. w Zespole Szkół nr 1 w Płońsku Zdjęcia: Bogdan Śmigrodzki
W poniedziałkowy wieczór mieszkańcy Płońska i okolic mieli okazję przenieść się do czasów przedwojennych i poczuć magię lat 20. Wszystko za sprawą występu aktorki Teatru Polskiego - p. Ewy Makomaski oraz kompozytora – Zbigniewa Rymarza, którzy zostali zaproszeni do Zespołu Szkół nr 1 w Płońsku przez p. K. Zalewską – nauczyciela języka niemieckiego i podstaw przedsiębiorczości.

  ,,Oboje artystów połączyła miłość do miasteczka nad Płonką. Pani Ewa Makomaska odnalazła tu miłość swego życia, a pan Zbigniew Rymarz – miłość do muzyki i sceny, ponieważ jako uczeń gimnazjum przy ul. 3 Maja (dzisiejsza Wolności), odkrył pasję zbieracza, kompozytora, muzyka i nauczyciela kolejnych pokoleń”- tak zaprezentowała wyjątkowych gości inicjatorka przedsięwzięcia.
    Wśród przedwojennych szlagierów znalazły się piosenki: Heleny Grossówny, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Miry Zimińskiej, Zuli Pogorzelskiej
i wielu innych znanych artystów okresu międzywojennego. Całość została okraszona wspomnieniami dotyczącymi pobytu p. Z. Rymarza w Płońsku, który wraz
z rodzicami przeprowadził się do Płońska w 1936r. Magiczny świat, w który uczestnicy spotkania zostali przeniesieni za sprawą lirycznego występu, przypomniał zebranym przedwojenne realia naszego miasta. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla artystów, którzy otrzymali gromkie brawa, jak również dla nauczycieli, rodziców, uczniów i zaproszonych gości.
Wieczór piosenki lat 20. odbył się dzięki wsparciu finansowemu lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli firm. Pani Marzanna Szacherska podziękowała darczyńcom i przyjaciołom szkoły. Wśród sponsorów znaleźli się: Bank Spółdzielczy w Płońsku reprezentowany przez p. Dariusza Konofalskiego, firmy: Jorapol- B.Z. Woźniccy, Kaja- R. Rendlewicz, J. Koska, J. Gołaszewski, Pawrol p. G. Pawlaka, MB Nieruchomości – B.P. Michalakowie i M. S. Borowscy oraz Firma Apima – reprezentowana przez p. L. Napiórkowskego.
Sentymentalna podróż w czasy, gdy o uczuciach mówiło i śpiewało się zupełnie inaczej, trwała nadal. Zaproszeni goście przy filiżance kawy i smacznych przekąskach przygotowanych przez klasę gastronomiczną, pod czujnym okiem opiekunów- p. A. Pachli i p. A. Kmiecik, wspominali czasy, kiedy kultura słowa i melodii tworzyła nierozerwalną całość w postaci niezapomnianych tekstów, np. „Na pierwszy znak” czy „Nikt tylko Ty”.
    Recital piosenki był ciekawą inicjatywą, która nie tylko pozwoliła poznać historię naszego miasta i sylwetki związanych z nim osób, ale przede wszystkim przyczyniła się do udziału w muzycznej wędrówce, która stanowiła przypomnienie wzruszających i często zabawnych piosenek okresu międzywojennego.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać


A. Dobrowolska
Zdjęcia: Bogdan Śmigrodzki

Materiał nadesłany
przez komisję ds. promocji
przy ZS nr 1 w Płońsku

Anna Dobrowolska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe